UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdo je autor?

Když se řekne autor, co se vám pod tímto slovem vybaví? Ptám se z toho důvodu, protože jsem si jistá, že toto slovo každý zná. Přesto jsem si však pro vás připravila článek na toto téma a rozebereme si ho víc dopodrobna.

kdo-je-autor
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Autor - to je typicky člověk, který vyrobí, nebo napíše nějaké dílo. Autor může psát příběhy, povídky, malovat, psát básně,... asi všechno, na co si vzpomeneme. Autorství je tedy důraz na člověka, který něco vyrobil/nakreslil/napsal. V podstatě můžete být autorem i Vy. Stačí, abyste napsali článek, či básničku a někde ji publikovali. Tím pádem jste autorem díla vy.

A shodou okolností se autorství také spojuje s tím, že nikdo nemá právo vaše dílo (ať už je jakékoliv) kopírovat a vydávat za své. Nejsem si sice jistá, jestli je to trestné, ale přinejmenším krajně nevhodné, neslušné a neetické. Představte si, že byste napsali pohádku, nebo příběh, se kterým byste si dali práci a někdo by neudělal nic jiného, než ho jen okopíroval a vydával ho za své. Je to opravdu nepříjemný pocit - a hlavně se to nedělá.

V dnešní době se můžeme setkávat s různými autory různých děl - rozdělila bych je asi na ty známé (třeba ty, co vydali knížku) a neznámé, kteří také například píší, ale nikdo je nezná a nejsou proslulí. Z těch proslulých autorů (spisovatelů) můžete znát například J.K.Rowlingovou (Harry Potter), Boženu Němcovou (asi její nejproslulejší dílo byla Babička), nebo třeba Lovci mamutů.

Uvedla jsem převážně starší autory, nicméně většina lidí si čte z těch novějších, takže si určitě i vy vybavíte svého oblíbeného autora, kterého rádi čtete. Mimo jiné jsem zapomněla zmínit, že existují například i autoři písniček (hudba = melodie a samozřejmě i text). Byli jste někdy autory nějakého díla, ať už jakéhokoliv? Podělte se s námi v diskuzi pod tímto článkem.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: