UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdo podporuje Rusko?

Rusko 24. února 2022 zahájilo svůj druhý útok na Ukrajinu, který následoval po anexi Krymu 20. února 2014. Zatímco svět obsazení Krymu sice odsoudil, ale zároveň to nechal být v duchu "nechte si Krym, hlavně ať se nerozpoutá válka", tak další expanzi Ruska v podobě útoku na Kyjev, Doněcké a Luhanské oblasti zvedl ze židle celý svět. Bylo očividné, že Rusko chce obsadit celou Ukrajinu a řada států a firem stáhla v rámci podpory Ukrajiny své obchody z Ruska. Některé velké firmy však svůj odchod ani po roce války a tisíců mrtvých civilistů neudělali a nadále podporují Rusko svou ekonomikou. Sledujte aktualizovaný seznam pro-Ruských firem.

kdo-podporuje-rusko-ve-valce

Aktualizovaný seznam firem, které podporují Rusko

Mezinárodní stránka leave-russia.org monitoruje firmy, které po agresi Ruska a později i pasivní podpoře Běloruska ukončili své činnosti na území Ruské federace a tím jasně vyjádřili, že jejich peníze nebudou formou daní podporovat agresory. Stejně tak monitoruje firmy, které i navzdory tlaku svých zákazníků chtějí z války těžit a hrát to na obě strany.

kdo-nepodporuje-rusko

Firmy, které nepodporují Rusko a stáhli veškerá svá aktiva z Ruské federace

Mezi známe firmy, které kompletně opustili Rusko patří například Renault, McDonald, Wella, Siemens, Shell, Nissan, Obi, Nvidia, Whirlpool, Tchibo, Dr. Oetker, Home Credit, Uber a stovky dalších mezinárodní firem, které najdete na stránkách leave-russia.org.

kdo-podporuje-rusko_1

Firmy, které podporují Rusko a stáhli veškerá svá aktiva z Ruské federace

Naopak řada firem navzdory tlaku veřejnosti odmítá své zázemí v Rusku opustit a mají na prvním místě finance, než životy žen, mužů a dětí na Ukrajině. Mezi ně patří například Raiffeisenbank, která dokonce na svém ruském webu má heslo  "Мы с вами", tedy "Jsme s vámi". Dále Kia, Nestlé, Globus, Liebherr, Haier, Bonduelle, Makita, Beko, Xiaomi, Karcher, UniCredit, Braun, Gorenje, SPAR, Ariston, Candy a další najdete na leave-russia.org

RaiffeisenBank-podporuje-rusko

Pokud se vám podpora Ruska od vašich oblíbených značek nelíbí, můžete je konfrontovat na jejich oficiálních sociálních sítí, bojkotovat nákup zboží a v případě bank převést účty a finance do jiných, které více než jejich investice a vztahy s Ruskem zajímají životy lidí. Stay with Ukraine!

Pro Dudlu sepsal: Tomáš Zahálka

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: