Co je to vir a virus?

Virus (nebo také vir) je mikroorganismus, který se množí v hostitelských buňkách. Ačkoliv je menší a jednodušší než bakterie, jeho role v přírodě je komplexní a mnohostranná. Může způsobit řadu onemocnění, ale také se podílí na evolučních procesech. V tomto článku prozkoumáme základní charakteristiky a patogenezi virů.

co-je-to-virus
 
Co je to vir?
 

Co jsou to viry?

Viry jsou malé a infekční. Nejsou považovány za organismy, protože nemají žádnou vlastní metabolickou činnost. Místo toho se šíří prostřednictvím hostitelských buněk, ve kterých se mohou replikovat a způsobit infekci. Jsou také extrémně malé, obvykle v rozmezí 20 až 300 nanometrů.

Z čeho se skládají viry

Struktura virů se velmi liší od struktury bakterií nebo eukaryotických buněk. Viry jsou tvořeny nukleovou kyselinou (DNA nebo RNA) obklopenou bílkovinnou slupkou zvanou kapsid. Některé viry mají také vnější membránu, která je složena z lipidů a bílkovin a je označována jako obal nebo plášť. Tento obal může obsahovat různé proteiny, které umožňují viru připojit se k hostitelské buňce a vstoupit do ní.

Infekčnost virů

Viry mohou napadat téměř všechny formy života, včetně bakterií, rostlin a živočichů. Některé viry jsou specifické pro určité druhy a mohou způsobit vážné onemocnění. Například virus HIV způsobuje AIDS a virus Ebola způsobuje těžkou krvácivou horečku. Jiné viry jsou mnohem méně závažné a mohou způsobit jen mírné příznaky, jako jsou rýma, kašel nebo třeba bolest v krku.

Problémy způsobené virem jsou často důsledkem replikace viru uvnitř hostitelské buňky. Jakmile virus vstoupí do buňky, použije svou nukleovou kyselinu k převzetí kontrol nad buněčnými mechanismy a začne se replikovat. Nové kopie viru se pak uvolňují z buňky a mohou napadat další buňky, čímž se šíří infekce.
 

Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Edit: Andrea B.

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: