UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je absces?

Absces se objevuje většinou na kůži, ale může se objevit i kdekoliv jinde v těle. Jedná se o dutinu vyplněnou hnisem. Tento hnis utváří bílé krvinky, které vznikly jako reakce na bakteriální infekci.

co-je-absces

Co je to absces?

Kde se může vytvořit absces?

I když může takový absces vypadat jako zdánlivě neškodný, v případě, že se nebude řešit, může se bakteriální infekce rozšířit a napadnout okolní tkáně, případně se i šířit do dalších částí těla. A jaké příznaky abscesy doprovázejí?

Nejčastěji jsou to přidružené obtíže, jako například zvýšená teplota, zimnice, bolest nebo otok v místě abscesu. V případech, kdy se absces nachází na kůži, tak může být i kůže na místě pod ním napnutá, zarudlá, popřípadě i na dotek výrazně teplejší. Objevit se může i nechutenství.

Kromě kůže se může absces objevit například i na plicích. V takovém případě se jedná o velmi těžký zápal plic, který je doprovázen zápachem z úst nebo i vykašlávání hlenů. Dalším místem, kde se abscesy objevují, je krk, konkrétně krční mandle. Nejčastěji bývají komplikací u angín. Absces na krčních mandlích způsobuje bolesti v krku a při polykání. Dále se abscesy mohou objevit na zubech a dásních, kdy stojí za vysokou bolestí a začervenáním dásní.

sportovni-vyziva

Jak se abscesy léčí?

Nejčastější je chirurgický zákrok, během kterého se absces nařízne a poté se z něj vypustí hnis. To je základním krokem ke kompletnímu zahojení. V případě větší velikosti nebo komplikovanějšího vypouštění hnisu je zaveden drén. Někdy může také lékař zahájit antibiotickou léčbu. Léčbu abscesů na kůži je též možné urychlit přikládáním teplých obkladů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: