Co je artróza, omartróza a coxartróza?

Artróza je kloubní onemocnění, které je způsobeno nadměrnou zátěží kloubních ploch, kdy tak dochází k jejich většímu opotřebení, konkrétně k opotřebení chrupavek. Pokud je tak větší tlak vyvíjen na chrupavku po delší dobu, dojde k podráždění celého kloubu. Mnohdy bývá zaměňována za artritidu, protože projeví u obou kloubních onemocnění jsou si podobné. Bez odborného vyšetření se nedá konkrétní typ onemocnění poznat.

co-je-artroza-omartroza-coxartroza

(Zdroj fotky: Freepik.com)

A jaké má artróza typické projevy?

Mezi nejčastější příznaky patří bolest, otok kloubu, výpotek uvnitř kloubu nebo i zarudnutí. A jak tento problém řešit? V případě přetrvávajících problémů můžete sáhnout po některém z běžně dostupných léků na bolest. Pokud ovšem ani poté problémy neustupují, nezbývá než vyhledat lékaře, který stanoví další postup.

V případě, že se jedná o postižení kloubů páteře, je toto onemocnění označováno jako unkovertebrální artróza. V případě ramenního kloubu se pak jedná o omartrózu. Coxartróza pak značí artrózu kyčelního kloubu.

sportovni-vyziva

Co vás čeká u lékaře, pokud máte podezření na artrózu?

Lékař provede důkladné vyšetření konkrétního kloubu, které je doplněno i rentgenovým vyšetřením. Pokud má lékař podezření na zánět, odebere i krev, kterou nechá zkontrolovat v laboratoři.

Artróza je nejčastějším kloubním onemocněním a postihuje až 80 % osob ve věku kolem 50 let. S narůstajícím věkem pak četnost osob trpící artrózou stoupá až na 90 %. K prvním změnám může docházet již kolem věku 20 let. Ve většině případů se jedná o onemocnění progresivního charakteru, takže dochází k výraznému snížení pohyblivosti a dalších funkčních schopností.

Důsledkem je pak výrazné zhoršení kvality života. Mnoho lidí se pak uchyluje k jedinému řešení v podobě operace, kdy dochází ke kompletní náhradě kloubu. Nejčastěji se pak jedná o kloub kyčelní, kolenní, ramenní nebo i drobné klouby na rukou.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: