Co je cysta na ledvině?

Polycystická onemocnění ledvin bývají způsobována cystami na ledvinách. Tyto cysty mají ohraničený kulovitý tvar a jsou vyplněné tekutinou. Tato tekutina je podobná svým složením moči. Některé typy takovýchto cyst na ledvinách mohou vznikat bez naprosto jakýchkoliv příčin. V případě polycystické choroby se pak jedná o větší množství nebo vzácnější formy cyst, které mohou být i rakovinového původu.

 co-je-cysta-na-ledvine

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Cysty na ledvině jsou poměrně častým problémem. Bývají zjištěny provedením ultrazvuku břicha. Někdy nemusí způsobovat vůbec žádné obtíže, ale je dobré o nich vědět a pravidelně je kontrolovat.

A jak se cysty na ledvinách projevují?

Ve velké části případů o nich ani pacient vůbec nemusí vědět a nemusí tak způsobovat žádné potíže. Mnohdy tak bývají objeveny náhodně při ultrazvukovém vyšetření břicha, které bylo provedeno preventivně nebo z jiných důvodů. Mohou ovšem způsobovat komplikace, a to rozvojem infekce, která se může rozšířit až do ledvin a způsobit tak poruchu odtoku moči nebo hydronefrózu.

Cysty, které se nacházejí v blízkosti povrchu ledvin mohou také samovolně prasknout. To mnohdy způsobí pouze krátkodobou bolest v dané oblasti. Polycystická choroba může ovšem vyústit až k postupnému selhání funkce ledvin.

sportovni-vyziva

Cysty na ledvinách se nikterak neléčí. V případě rozvinutí infekce je pouze zahájena antibiotická léčba. V případě, že se ultrazvukem zjistí přítomnost cysty nebo cyst na ledvině a je podezření na jejich zhoubnost, je nutné provést ještě CT vystření.

Při vysokém riziku a podezření na rakovinu je pak nutné chirurgické odstranění postižené ledviny s následným histologickým vyšetřením poškozené tkáně. Pokud dochází k selhávání ledvin, řeší se tento problém dialýzou, což je metoda očišťování krve za pomoci dialyzačního přístroje, který je tak v podstatě jakousi umělou ledvinou.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: