Co je bradykardie?

V souvislosti se srdcem se můžeme setkat s pojmem bradykardie. Co to vlastně znamená, jak se projevuje a jaké příznaky by vás měly varovat? Je vůbec možné ji léčit nebo úplně vyléčit? Bradykardie je laicky řečeno zpomalení srdeční frekvence. Opakem je tachykardie, která značí zvýšení tepové frekvence. Pro bradykardii jsou typické hodnoty nižší než 60 tepů za minutu u dospělého člověka. Je nutné brát v potaz i věk a výkonnostní kategorii.

co-je-bradykardie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Bradykardie může být reakcí srdce na nejrůznější podněty. Často bývá důsledkem infarktu myokardu, nitrolebečního poranění nebo také souvisí s užíváním některých druhů léků. Způsobovat ji může i snížená funkce štítné žlázy. A jak je to s příznaky u bradykardie? Někteří lidé mohou být absolutně bez jakýchkoliv příznaků. U dalších se pak mohou projevovat potíže v podobě slabosti, motání hlavy, dušnosti nebo omdlévání, které v krajních případech může vést až k bezvědomí.

Jak je tomu s léčbou bradykardie?

Léčba není zas tak úplně jednoduchá. Pokud se jedná o důsledek snížené funkce štítné žlázy, pak přicházejí na řadu speciální léky v podobě hormonů. V ostatních případech se bohužel bradykardie léčit nedá. V akutních případech je možnost nitrožilního podání léků zrychlujících srdeční činnost, konkrétně je to atropin nebo adrenalin.

sportovni-vyziva

Na bradykardii můžete vyzkoušet i některé z bylinek, konkrétně čaj z třezalky nebo meduňky, které mohou upravit srdeční rytmus. Lze i užívat různá homeopatika.

Jediným a dlouhodobým řešením bradykardie je implantování kardiostimulátoru. Kardiostimulátor je takovému pacientovi chirurgicky umístěn do oblasti nad klíční kostí, přičemž elektrody dosahují až k samotnému srdci. Kardiostimulátor funguje na tom principu, že vysílá impulsy, které v dané časové frekvenci zapříčiňují pravidelné stahy srdce. Tato frekvence je předem navolena.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: