Co je nemoc dorzalgie?

Bolest zad potkala snad už každého z nás. S pojmem dorzalgie jste se ale nejspíš ještě nesetkali nebo setkali, ale netušíte, o co se jedná? Dorzalgie je souhrnné označení právě pro bolesti zad. Patří mezi civilizační choroby, které postihují lidi po celém světě.

co-je-dorzalgie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Ročně je s dorzalgií hospitalizováno několik desítek tisíc osob. Není výjimkami, že tyto potíže mohou skončit i invaliditou. Dorzalgie je také jedna z nejčastějších potíží, se kterou lidé navštěvují lékaře. Bolesti zad se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Kromě léčení příznaků se vyplatí zaměřit se i na skutečné příčiny a vhodná preventivní opatření. Díky tomu tak můžete bolestem zad snadno předcházet a vyvarovat se jich. Dorzalgie neboli bolesti zad se objevují v každém věku. Rozhodně se ale vyplatí tento problém nepodceňovat.

Jaké jsou příčiny dorzalgie?

Příčin je opravdu dlouhá řada. Mohou být banální, ale také i závažné. Bolesti zad může způsobovat namožení ze sportu nebo jiné fyzické aktivity. Může za nimi stát i pozdní těhotenství. Odhalení takovéto příčiny může být poměrně komplikované a zdlouhavé.

Jak je to s léčbou dorzalgie?

Pro léčení této nemoci je klíčová správná diagnostika a také stanovení příčiny, která za problémy stojí. V některých případech může pomoci užívání analgetik a dalších tišících léků. V případě závažnějších stavů je ovšem nutné zvolit operaci. Poté, co po operaci dojde ke zklidnění stavu jsou pak vhodné pravidelné rehabilitace nebo pobyt v lázních.

sportovni-vyziva

Jak se může dorzalgii předcházet?

Jaká zavést preventivní opatření a bolestem zad se tak vyvarovat? Důležitým krokem k tomu, jak bolestem zad předcházet je pravidelná fyzická aktivita. Vhodná je chůze, běh, jízda na kole nebo plavání. Dalším opatřením je vhodně zvolená a dostatečně tvrdá matrace. Vhodné jsou i masáže. Zásadní je nezvedat těžká břemena.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: