Co je tachykardie?

Máte po sportovním výkonu nebo vás něco rozčílilo? Pak jste nejspíše pocítili zvýšený tep. Tento pojem má odborný název tachykardie. Jedná se o důsledek nadměrné fyzické zátěže nebo stresu. V takovém případě se jedná o běžnou reakci organismu. Problém nastává v takových případech, kdy se tachykardie objeví v klidu.

co-je-tachykardie

Tachykardie je zrychlení srdeční frekvence nad normální mez. Tento stav může být pro člověka velmi nebezpečný, a to především z toho důvodu, že dochází ke zhoršení čerpání krve srdečním svalem. Srdce se tak nestačí naplnit krví a množství kyslíku v srdečním svalu je nedostatečné. Důsledkem toho může být porucha srdečního rytmu, nebo dokonce i srdeční infarkt.

V případě tachykardie se počet tepů za minutu zvyšuje na 100 a více. Kromě zvýšené fyzické zátěže nebo stresu může k tachykardii dojít také po nadměrné konzumaci kávy, kolových nápojů, nedostatku tekutin v organismu nebo během horečky.

sportovni-vyziva

Tachykardie má kromě příznaku v podobě zvýšené srdeční činnosti také další projevy. Mezi ty patří například pocit dušnosti a tlaku na hrudi, motání hlavy, závratě, slabost a únava, pocit na omdlení nebo krátkodobá ztráta vědomí.

V případě, že se některé z potíží objeví, je nutná včasná návštěva lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví další postup. Pro zvolení vhodných opatření a léčby je důležité stanovit příčinu obtíží. V některých případech jsou předepisovány léky, tzv. antiarytmika, v jiných případech je nutné přistoupit k operačnímu zákroku. V případě operace se jedná nejčastěji o voperování speciálního přístroje, který v situaci, kdy dojde k tachykardii, vydá elektrický výboj.

Pro předcházení tachykardie jsou důležitá preventivní opatření. Mezi ta patří zdravý životní styl, vyhýbání se spouštěčům a rizikovým faktorům, pravidelný pohyb a omezení příjmu tuků ze stravy.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: