UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je tachykardie?

Máte po sportovním výkonu nebo vás něco rozčílilo? Pak jste nejspíše pocítili zvýšený tep. Tento pojem má odborný název tachykardie. Jedná se o důsledek nadměrné fyzické zátěže nebo stresu. V takovém případě se jedná o běžnou reakci organismu. Problém nastává ve chvíli, kdy se tachykardie objeví v klidu.

co-je-tachykardie

Co to je tachykardie?

Co je příčinou tachykardie?

Tachykardie je zrychlení srdeční frekvence nad normální mez. Tento stav může být pro člověka velmi nebezpečný, a to především z toho důvodu, že dochází ke zhoršení čerpání krve srdečním svalem. Srdce se tak nestačí naplnit krví a množství kyslíku v srdečním svalu je nedostatečné. Důsledkem toho může být porucha srdečního rytmu, nebo dokonce i srdeční infarkt.

V případě tachykardie se počet tepů za minutu zvyšuje na 100 a více. Kromě zvýšené fyzické zátěže nebo stresu může k tachykardii dojít také po nadměrné konzumaci kávy, kolových nápojů, nedostatku tekutin v organismu nebo při horečce.

sportovni-vyziva

Doprovodné příznaky tachykardie

Tachykardie má kromě příznaku v podobě zvýšené srdeční činnosti také další projevy. Mezi ty patří například:

  • pocit dušnosti a tlaku na hrudi
  • motání hlavy, závratě
  • slabost a únava
  • pocit na omdlení nebo krátkodobá ztráta vědomí


V případě, že se některé z potíží objeví, je nutná včasná návštěva lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví další postup. Pro zvolení vhodných opatření a léčby je důležité stanovit příčinu obtíží. V některých případech jsou předepisovány léky, tzv. antiarytmika, v jiných případech je nutné přistoupit k operačnímu zákroku. V případě operace se jedná nejčastěji o voperování speciálního přístroje, který v situaci, kdy dojde k tachykardii, vydá elektrický výboj.

Pro předcházení tachykardie jsou důležitá preventivní opatření. Mezi ta patří zdravý životní styl, vyhýbání se spouštěčům a rizikovým faktorům, pravidelný pohyb a omezení příjmu tuků ze stravy.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: