Co je chronické onemocnění a kdo je chronický pacient?

U různých typů onemocnění jste se již možná setkali s výrazem „chronické“. Co to vlastně znamená, čím se chronické nemoci vyznačují a kdo je to chronický pacient? Chronické onemocnění je typické tím, že je zdlouhavé a vleklé. Většinou tak trvá řadu měsíců, mnohdy až let. Kromě toho může vést až k trvalým změnám.

co-je-chornicke-onemocneni-kdo-je-chronicky-pacient

(Zdroj fotky: Freepik.com)

V častých případech se také střídají lepší a horší období, kdy se nemoc zlepšuje a následně zase zhoršuje. Chronický stav je opakem k akutnímu stavu, kdy přechodem mezi těmito dvěma stavy je pak subakutní stav. Osoba trpící nějakým chronickým onemocněním je tedy chronický pacient.

Při chronickém onemocnění také dochází určitým změnám v organismu, které nemusí být vratné. I právě z tohoto důvodu mohou být hůře léčitelná nebo dokonce i nevyléčitelná nebo vyléčená ne zcela bez následků.

Je hned několik způsobů, jakými se chronické onemocnění může projevit. Jednou z variant je taková, že akutní fáze onemocnění při neadekvátní léčbě přechází do takového stavu, kdy se organismu adaptuje na chorobné podmínky. Tomu se říká chronifikace.

Další variantou je pak taková, že onemocnění je již od samých počátků projevů chronické. Mnohdy má také velice pozvolný a plíživý rozvoj. Když už si pak takový chronický pacient vůbec nějakých příznaků všimne, chorobný proces už je nějakou dobu v běhu a postupně tak mohou vyhasínat některé funkce orgánů. Za chronické poruchy je možné brát i nejrůznější vrozené vady a poruchy.

sportovni-vyziva

Jak je to s léčbou chronického onemocnění?

Taková léčba je velice obtížné, a ne vždy je možná takovou nemoc vyléčit. Léčba nebo terapie u chronických pacientů většinou vychází z toho základu, že je onemocnění známé a je znám i jeho rozvoj. Často tak terapie probíhají takovým způsobem, aby se jen zabránilo rozvoji dalšího poškození.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: