Jak odblokovat sedací nerv?

Možná už to několikrát postihlo i vás. Řeč je o bolesti nebo zánětu sedacího nervu. Jak vlastně tento problém vzniká? Na vině je ve většině případů nesprávné sezení a také zvedání těžkých břemen.

jak-odblokovat-sedaci-nerv

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jedná se o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které vzniká jako důsledek podráždění kompresního nervu. Příčinami může být i prochladnutí nebo nadměrná fyzická zátěž. Viníkem může být i vyhřezlá meziobratlová ploténka. Zvýšené riziko přináší osteoporóza, osteoartróza nebo hypermobilita.

Zánět sedacího nervu, který je zažitý také pod pojmy jako „ischias“ nebo „houser“, se může objevit v jakémkoliv věku, nevyhýbá se ani mladým lidem. Ve většině případů za ním stojí vlastní vina. Nepříjemná bolest přichází většinou naprosto nečekaně a dokáže člověka doslova paralyzovat. A jak k tomu vlastně dochází? Tělo se v podstatě brání, a to tím způsobem, že reaguje stažením svalů a vazů v oblasti páteře. To má za následek právě onu silnou a ostrou bolest v dolní části zad. Typická je také necitlivost v této oblasti nebo dokonce i brnění.

A jak takový sedací nerv odblokovat, případně jaké vyzkoušet cviky, které přinesou vytouženou úlevu od bolesti?

Cílená léčba není vždy nutná. Často totiž obtíže samy vymizí. Velmi v tomto ohledu pomáhá pravidelné cvičení zaměřená právě na oblast sedacího nervu. Důležité je posílit zádové svalstvo a zlepšit držení těla.

Sedací nerv můžete také snadno uvolnit pomocí jednoduché techniky. K tomu budete potřebovat podložku a tenisový míček. Lehněte si na podložku do takové pozice, že se vaše chodidla budou dotýkat země a kolena budou ohnutá. Následně si tenisák umístěte přímo pod bolavé místo a začněte pomalu kroužit pánví v oblasti bolesti. Až tenisákem narazíte na nejbolavější místo, setrvejte alespoň několik vteřin a míček stlačujte. Poté opět pokračujte pomalými pohyby. Tento jednoduchý cvik opakujte podle potřeby.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení