Jak odblokovat sedací nerv?

Možná už to několikrát postihlo i vás. Řeč je o bolesti nebo zánětu sedacího nervu. Jak vlastně tento problém vzniká? Na vině je ve většině případů nesprávné sezení a také zvedání těžkých břemen.

jak-odblokovat-sedaci-nerv

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jedná se o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které vzniká jako důsledek podráždění kompresního nervu. Příčinami může být i prochladnutí nebo nadměrná fyzická zátěž. Viníkem může být i vyhřezlá meziobratlová ploténka. Zvýšené riziko přináší osteoporóza, osteoartróza nebo hypermobilita.

Zánět sedacího nervu, který je zažitý také pod pojmy jako „ischias“ nebo „houser“, se může objevit v jakémkoliv věku, nevyhýbá se ani mladým lidem. Ve většině případů za ním stojí vlastní vina. Nepříjemná bolest přichází většinou naprosto nečekaně a dokáže člověka doslova paralyzovat.

A jak k tomu vlastně dochází?

Tělo se v podstatě brání, a to tím způsobem, že reaguje stažením svalů a vazů v oblasti páteře. To má za následek právě onu silnou a ostrou bolest v dolní části zad. Typická je také necitlivost v této oblasti nebo dokonce i brnění.

sportovni-vyziva

Jak sedací nerv odblokovat a jaké cviky přinesou úlevu od bolesti?

Cílená léčba není vždy nutná. Často totiž obtíže samy vymizí. Velmi v tomto ohledu pomáhá pravidelné cvičení zaměřená právě na oblast sedacího nervu. Důležité je posílit zádové svalstvo a zlepšit držení těla.

Sedací nerv můžete také snadno uvolnit pomocí jednoduché techniky. K tomu budete potřebovat podložku a tenisový míček. Lehněte si na podložku do takové pozice, že se vaše chodidla budou dotýkat země a kolena budou ohnutá.

Následně si tenisák umístěte přímo pod bolavé místo a začněte pomalu kroužit pánví v oblasti bolesti. Až tenisákem narazíte na nejbolavější místo, setrvejte alespoň několik vteřin a míček stlačujte. Poté opět pokračujte pomalými pohyby. Tento jednoduchý cvik opakujte podle potřeby.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: