Co je diskopatie?

Degenerativní onemocnění páteře bývají velmi rozšířená. Jedním z onemocnění meziobratlových plotének je diskopatie. Toto onemocnění je zažité spíše pod pojmem vyhřezlá ploténka. Jedná se o degenerativní změny meziobratlových plotének. K tomuto stavu dochází především v oblasti beder a v minimálních případech i v oblastech krku. Degenerace meziobratlové ploténky je zpočátku dehydratovaná, následně poté dochází k její deformaci.

co-je-diskopatie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

A jaké bývají příznaky diskopatie neboli vyhřezlé ploténky a koho nejčastěji toto onemocnění postihuje? Nejčastěji se s diskopatií setkávají muži, a to ve věku 25–50 let. Hlavním příznakem diskopatie je bolest šířící se do paže nebo nohy.

Výhřez meziobratlové ploténky může ovšem dále způsobovat také bolest v oblasti krku, která se může stěhovat do ruky. Takováto bolest se objevuje nečekaně a náhle, často to bývá při zvedání nějaké věci. Bolest také bývá silnější při kašli nebo kýchání. Bolest šířící se do nohy pak bývá silnější nežli bolest v zádech. Bývá také doprovázeno i brněním nebo snížením citlivosti nohy nebo chodidla.

sportovni-vyziva

Jak bývá diskopatie diagnostikována?

Nejčastěji bývá objevena náhodně pomocí rentgenu nebo při magnetické rezonanci páteře. Diskopatie páteře je zobrazena jako zúžení v oblasti meziobratlové štěrbiny. Patrné může být také projasnění v oblasti ploténky. Toto projasnění je zapříčiněno nahromaděním plynu oxidu dusného, který vzniká v důsledku degenerativních změn.

V případě závažnějších stavů jsou pak při těchto zobrazovacích metodách mnohdy patrné i tzv. Schmorlovy uzly. Ty vznikají herminací do těla obratle. Na rentgenu pak mají tvar oblých deformací krycích ploten přilehlých těl obratlů. V případě těžké diskopatie je toto onemocnění ve většině případů spojeno i s degenerativními změnami obratlů. Toto se nazývá „deformační spondylóza“.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: