Co je CRP?

CRP test slouží k určení původu nemoci a zda se tedy jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Podle toho následně lékař rozhodne, zda je vhodné nasadit antibiotickou léčbu či nikoliv. CRP test může provést lékař v ordinaci nebo si jej můžete udělat i přímo sami v pohodlí vašeho domova. Výsledky jsou k dispozici do 5 minut.

co-je-crp

(Zdroj fotky: Freepik.com)

CRP test měří C-reaktivní protein v krvi nesoucí informaci o tom, jestli v těle právě probíhá bakteriální infekce nebo akutní zánět. V případě, že hodnoty dosahují vysokých čísel, jedná se o infekci způsobenou bakteriemi a je tedy vhodné nasadit antibiotickou léčbu.

Hodnota CRP může být zjištěno laboratorně, kdy se odebere žilní krev a následně se odešle do laboratoře. Výsledek je pak znám ve většině případů do druhého dne. Ve většině případů se ovšem v ordinaci setkáte s tím, že na provedení testu je použito pár kapek krve z prstu. Následně se použije speciální přístroj s laboratorní destičkou, na kterou se krev umístí. Tímto je výsledek znám během několika málo minut. V lékárnách jsou dostupné i domácí testy. Ty mají ale pouze informativní charakter. Konkrétní stav pacienta a případné stanovení léčby pak musí posoudit ošetřující lékař.

Kromě právě probíhajícího akutního zánětu se zvýšené hodnoty CRP objevují také u chronických zánětlivých onemocnění, gastrointestinálních onemocnění nebo kardiovaskulárních chorob či rakoviny. Zvýšené hodnoty se mohou objevit také u diabetiků, kuřáků nebo gravidních žen, a to hlavně ke konci těhotenství.

A v jakých hodnotách se CRP pohybuje? Při hodnotách do 5 mg/l se jedná o normální hladinu u zdravého člověka. Při hodnotách 6-30 mg/l se jedná o mírnou infekci většinou virového původu. Hodnoty v rozmezí 50-200 mg/l značí bakteriální infekci vyžadující zahájení léčby. Hodnoty nad 200 mg/l značí už závažnou infekci.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení