CRP test slouží k určení původu nemoci a zda se tedy jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Podle toho následně lékař rozhodne, zda je vhodné nasadit antibiotickou léčbu či nikoliv. CRP test může provést lékař v ordinaci nebo si jej můžete udělat i přímo sami v pohodlí vašeho domova. Výsledky jsou k dispozici do 5 minut.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
CRP test měří C-reaktivní protein v krvi nesoucí informaci o tom, jestli v těle právě probíhá bakteriální infekce nebo akutní zánět. V případě, že hodnoty dosahují vysokých čísel, jedná se o infekci způsobenou bakteriemi a je tedy vhodné nasadit antibiotickou léčbu.
Hodnota CRP může být zjištěno laboratorně, kdy se odebere žilní krev a následně se odešle do laboratoře. Výsledek je pak znám ve většině případů do druhého dne. Ve většině případů se ovšem v ordinaci setkáte s tím, že na provedení testu je použito pár kapek krve z prstu. Následně se použije speciální přístroj s laboratorní destičkou, na kterou se krev umístí. Tímto je výsledek znám během několika málo minut. V lékárnách jsou dostupné i domácí testy. Ty mají ale pouze informativní charakter. Konkrétní stav pacienta a případné stanovení léčby pak musí posoudit ošetřující lékař.
Kromě právě probíhajícího akutního zánětu se zvýšené hodnoty CRP objevují také u chronických zánětlivých onemocnění, gastrointestinálních onemocnění nebo kardiovaskulárních chorob či rakoviny. Zvýšené hodnoty se mohou objevit také u diabetiků, kuřáků nebo gravidních žen, a to hlavně ke konci těhotenství.
A v jakých hodnotách se CRP pohybuje? Při hodnotách do 5 mg/l se jedná o normální hladinu u zdravého člověka. Při hodnotách 6-30 mg/l se jedná o mírnou infekci většinou virového původu. Hodnoty v rozmezí 50-200 mg/l značí bakteriální infekci vyžadující zahájení léčby. Hodnoty nad 200 mg/l značí už závažnou infekci.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková