Co je záducha?

Záducha je zastaralý výraz pro astma. Mnozí stále ještě tento výraz používají. Setkat se můžete i s termínem „lapání po dechu“. Jedná se o chronické onemocnění horních cest dýchacích. Mezi projevy patří nejrůznější symptomy jako je například sípání, suchý astmatický kašel, hlen, který je obtížné vykašlat, hvízdání při výdechu, svírání na hrudi nebo dušnost.

co-je-zaducha

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Dochází k nim z důvodu omezení toku vzduchu průduškami nebo je to zapříčiněno i křečemi průduškového svalstva. Tyto symptomy se obvykle zhoršují v noci a časně ráno. Objevují se také po namáhavé fyzické aktivitě, ve stresových situacích či během pobytu na studeném vzduchu. U některých osob pak jsou tyto symptomy přetrvávající, u jiných lidí se pak objevují i zcela výjimečně.

Astma bývá ve většině případů dědičné. Kromě genetických dispozic je dále způsobeno i enviromentálními vlivy, tedy vlivy životního prostředí. Ke zhoršení pak dochází u kuřáků, v těhotenství nebo ve znečištěném prostředí.

K diagnostikování astmatu dochází na základě speciálního měření výdechového objemu za jednu sekundu a vrcholu výdechové průtokové rychlosti. Astma nebo také záducha pacientům znepříjemňuje každodenní vykonávání činností. Mnohdy je pak nutné podávání speciálních léků v podobě kortikosteroidů či inhalátorů. Ve velmi vážných případech pak mohou být kortikosteroidy podávány i nitrožilně. Pod kontrolu se pak dostává v případě, že vymizely chronické projevy, je minimální nebo žádná spotřeba léků, minimální frekvence záchvatů či pokud je zachována normální tělesná výkonnost.

Dalšími vlivy, které se mohou podílet na vzniku a rozvoji astmatu jsou alergie a atopický ekzém. Svůj podíl může mít i imunologická dysfunkce nebo obezita. Astma pak mohou zhoršovat nejrůznější druhy alergenů jako je pyl, prach, roztoči, plísně, potraviny, hmyzí jed a další.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení