Co je cysta na játrech?

Jaterní cysty jsou poměrně častým onemocněním. Vyskytují se až u 5% obyvatel. Cysty na játrech ve většině případů bývají objeveny náhodně, a to při ultrazvukovém vyšetření břicha. Pacient o nich nemusí vůbec vědět, mnohdy totiž nezpůsobují žádné příznaky.

co-je-cysta-na-jatrech

(Zdroj fotky: Freepik.com)

A jaké jsou příčiny vzniku cyst na játrech?

Často bývají důsledkem vrozeně narušené tkáně na játrech, na níž vznikne drobná cysta. V případě polycystického onemocnění jater bývá výskyt cyst ve větším množstvím. Jaterní cysty mohou mít kromě genetického původu také původ parazitární. V takovém případě se mohou objevovat velké cysty u echinokokové infekce. Jednou z nejzávažnějších příčin jsou cystické nádory jater. Ty mohou být zhoubného i nezhoubného typu. V případě zhoubného typu se jedná o cystickou formu rakoviny jater.

A jaké mohou mít cysty na játrech projevy?

Ve většině případů nečiní člověku vůbec žádný problém, a tak se o nich ani nemusí dozvědět. Možné jsou ale i určité příznaky jako například nepříjemný tlak nebo bolest v pravém podžebří. V případě, že je cysta na játrech větších rozměrů, může dokonce i utlačovat velké žlučovody a docházet tak poruchám odtoku žluči. Následkem může být v raritních případech i žloutenka. Cysty jaterní bývají objeveny při ultrazvukovém vyšetření břicha. V případě, že existuje podezření na závažnější chorobu, pak se provádí ještě i CT vyšetření.

sportovni-vyziva

A jaká existuje u jaterních cyst léčba?

Ve většině případů se nikterak neléčí. V případě polycystického onemocnění jater může mít pacient chronické potíže. Ani tady ovšem neexistuje žádná léčba a jediným možným řešením v případě závažných problémů je pak transplantace jater. V případě, že je u některých ložisek podezření na rakovinné bujení, tato jsou pak odstraňována chirurgicky a následně je odebraný vzorek zasílán na histologii.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: