Co je histologie a jak dlouho trvá?

Co je to vlastně histologie, za jakým účelem se provádí a jak dlouho trvá? Histologie je lékařským oborem zkoumajícím patologické změny tkáně. Histologický rozbor slouží k odhalení případného zánětu nebo nádoru. A kdy se k takovémuto kroku přistupuje? Většinou je to v okamžiku, kdy existuje nějaké podezření na onemocnění, které není možné zjistit žádnými dalšími způsoby. Jedině histologie tak umožňuje správnou diagnostiku onemocnění a následně zavedení vhodného způsobu léčby.

co-je-histologie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Histologické vyšetření je tak jednou z mnoha hojně využívaných vyšetřovacích metod využívaných v oblasti lékařství, které umožňují lépe diagnostikovat aktuálně probíhající chorobné procesy. Jak probíhá takové histologické vyšetření? Lékař odebere určité množství tkáně, a to buďto během operace nebo pomocí biopsie. V případě, že se jedná o vzorek z trávicího traktu, je tento odebírán při gastroskopii nebo kolonoskopii. Odběr takového vzorku je nebolestivý a je časově nenáročný. Mnohdy ani nevyžaduje žádná předoperační vyšetření.

Takto získaný vzorek tkáně se poté odesílá do laboratoře k mikroskopickému vyšetření. Za pomoci histochemických technik se dá jednoduše prokázat, zda jsou v buňkách přítomny dané látky, a tak snadněji porozumět chemickým procesům v těle. Zajímavostí je, před vyšetřením samotným musí být odebrané tkáně upravené speciálními chemickými a technickými procedurami tak, aby tyto tkáně bylo do co nejlépe zobrazitelné pod mikroskopem a aby byl umožněn co nejlepší rozbor a posouzení a určení charakteru onemocnění. Díky tomu se tak dá zjistit, zda se jedná o zhoubné nebo nezhoubné onemocnění.

A jak dlouho vlastně takový histologický rozbor trvá? Poté, co vzorek tkáně dorazí do laboratoře, je podroben zkoumání pod mikroskopem. Výsledek je známý přibližně do 7 dnů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení