UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je syrovátka?

Syrovátka je mléčné sérum vznikající odstraněním kaseinu z mléka, který je tuhou složkou a tekuté složky, tedy syrovátky. Při výrobě sýru a tvarohu pak vzniká syrovátka v sušené podobě. V dřívějších dobách byla dokonce i likvidována jako odpad, a to do té doby, než byly objeveny její blahodárné účinky na zdraví a také z důvodu ekologické zátěže.

co-je-syrovatka

Co je sušená syrovátka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Blahodárné účinky syrovátky

Syrovátka je zásobárnou blahodárných látek pro naše zdraví. Najdeme v ní velké množství vitamínů skupiny B, vitamínu C a E. Dále je bohatá na minerální látky jako je hořčík, draslík, vápník, fosfor, sodík, biotin a zinek. Mimo těchto vitamínů a minerálů dále obsahuje laktózu a bílkoviny.

V případě pravidelné konzumace syrovátky si můžete naplno užívat její blahodárné účinky na zdraví.

Mezi ty patří například:

  • snížení rizika vzniku rakoviny
  • snížení hladiny cholesterolu v krvi
  • zlepšení celkové kondice apod.


Dále také syrovátka pomáhá výrazně zlepšovat nejrůznější kožní choroby jako je akné nebo lupénka. Zároveň zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, což zapříčiňuje lepší náladu a úbytek stresových či depresivních stavů.

sportovni-vyziva

Syrovátka na hubnutí

Syrovátka je kromě toho i zázračným prostředkem na hubnutí. Za tímto efektem stojí především vysoký obsah bílkovin, které zajišťují delší pocit sytosti a člověka tak nehoní mlsná. Příznivý vliv na hubnutí zajišťuje i obsah vápníku a laktózy. Syrovátka s nízkým obsahem tuku je rozhodně skvělým pomocníkem v případě, že se potřebujete zbavit nějakých těch přebytečných kilogramů.

Laktóza, která je v syrovátce obsažená, má také velmi příznivý vliv na trávicí systém. Působí totiž jako prebiotikum, takže zajišťuje růst probiotických bakterií ve střevech. Syrovátkové bílkoviny jsou dále jako stvořené pro sportovce, kdy vedou ke zvýšení podílu svalové hmoty v těle. Syrovátka tak často bývá součástí různých drinků určených právě pro sportovce.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: