UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je diastáza?

Diastáza je jednoduše řečeno rozestup břišních svalů. Nejčastěji se týká žen v těhotenství a po porodu, nevyhýbá se ovšem ani dětem.

co-je-diastaza

Co je diastáza břišních svalů?

Diastáza v těhotenství a po porodu

Během období těhotenství je diastáza v podstatě přirozeným jevem. Aby mělo miminko potřebný prostor, dojde k rozestoupení šikmých břišních svalů. Mezi těmito svaly pak vznikne jakási mezera, kterou se obsah břišní dutiny vypoulí směrem ven. Po porodu by se pak všechno mělo vrátit do normálu. Ovšem v případech, kdy jsou svaly příliš oslabené a diastáza přetrvává, je nutné tento problém řešit. Důležité je co nejvčasnější řešení, protože jinak se oblast může zafixovat v nesprávném postavení.

Diastáza u dětí

Diastáza se může objevit i u novorozenců a větších dětí. U novorozenců je to z toho důvodu, že nedokáží správně aktivovat břišní svaly. U nich pak může diastáza způsobovat i další přidružené problémy například v podobě snížené schopnosti sát mateřské mléko nebo stojí za vinou bolestí břicha a další obtíže. Děti, co mají s diastázou, zároveň mívají obtíže s vyprazdňováním. U starších dětí pak bývá na vině špatné držení těla, valgózní kotníky, nedostatečně vyvinutá klenba nebo také skolióza či zkrácené šíjové svaly.

sportovni-vyziva

Diastáza u mužů

U mužů je většinou na vině nadváha, kdy se tuk ukládá i mezi orgány v těle. Zvýšené množství tuku pak vyvíjí tlak na břišní stěnu, která se v důsledku toho povolí. Diastáza s sebou nese i další rizika jako například oslabenou břišní stěnu, útlak meziobratlových plotének, inkontinence, bolest v kříži nebo dokonce i neplodnost.

Řešení diastázy

Nutná je návštěva fyzioterapeuta, který doporučí cvičení, dýchací techniky, režimová opatření a další případná řešení.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: