UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je omikron?

V souvislosti s rozvojem onemocnění covid-19 se začal do povědomí lidí šířit termín „omikron“. Omikron je novou variantou koronaviru, která je mutací objevenou koncem roku 2021 v Jihoafrické republice. Postupně se tato nová mutace začala šířit i do celého světa.

co-je-omikron

Co je to omikron?

Jaký je rozdíl mezi omikronem a dalšími mutacemi onemocnění covid-19?

Oproti ostatním se omikron šíří podstatně rychleji. Inkubační doba je uváděna přibližně 3 dny. Například ve srovnání s mutací delta je pak omikron 3x nakažlivější. Na druhou stranu má ale omikron výrazně mírnější příznaky. Ve většině případů pak postihuje horní dýchací cesty, a i právě z tohoto důvodu je tak nakažlivý.

Jak je na tom omikron a případné reinfekce?

Podle doposud získaných dat jsou oproti jiným variantám u omikronu reinfekce, tedy znovu opakování nemoci výrazně častější.

Jaké jsou pro omikron typické příznaky?

Nejčastěji jsou to příznaky jako silná únava, bolesti celého těla, kašel, rýma, škrábání v krku, bolest hlavy nebo také zbarvení rtů a nehtů do šeda. U dětí se pak může objevit i vyrážka. Pokud potřebujete zjistit, zda jste nakaženi variantou koronaviru omikron, pak tuto variantu odhalí pouze laboratorní PCR test.

sportovni-vyziva

Jaká na omikron funguje léčba?

Co se týče léčby, pak je stejná jako u jiných onemocnění virového původu. Pacient by se měl zaměřit na dostatečný odpočinek a klidový režim, dostatečný příjem tekutin. Vhodné je podávat léky snižující horečku, pokud má pacient zvýšenou teplotu, případně podávání léků na kašel. Dobrou volbou jsou i inhalace nebo různé nosní spreje.

Pokud se ovšem zdravotní stav začne výrazně zhoršovat, přidají se potíže s dýcháním nebo se zrakem či sluchem, selhává paměť či se dostavují mdloby, pak je nejlepším řešením přivolat si rychlou záchrannou službu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: