Co je endokrinologie?

Možná už jste někdy pojem endokrinologie zaslechli a utkvěl vám v paměti. Nebo je pro vás dokonce velkou neznámou. Co je endokrinologie a čím se tento obor zabývá?

Co-je-endokrinologie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Endokrinologie je obor zabývající se hormonálními poruchami. Konkrétně se jedné o taková onemocnění, pro která jsou typické abnormální hodnoty hormonů. Projevují se tak sníženou nebo zvýšenou tvorbu hormonů. Endokrinologická onemocnění se podle toho tedy dále rozdělují na hypofunkční a hyperfunkční a také na primární a sekundární. Rozdělení na primární a sekundární se rozlišuje podle toho, jestli je daná žláza primárně postižena nebo zdali dané patologie ovlivňují jiné řídící systémy.

Mezi endokrinologická onemocnění patří například onemocnění štítné žlázy, které je v tomto oboru jedním z nejčastějších. Tento stav je nejčastěji zapříčiněn různými záněty nebo maligním onemocněním. Bývá to zvýšená nebo snížená produkce hormonů. V případě hyperfunkce štítné žlázy je pak známá choroba s názvem „Graves-Basedova choroba“.

sportovni-vyziva

Se štítnou žlázou je pak spojena i hypofýza, která má na starosti její řízení. A právě hypofýza může být postižena nádorovými procesy, které jsou nezhoubné a při kterých dochází ke zvýšení tvorby některého z hormonů a k omezení produkce hormonů dalších.

Další chorobou z oboru endokrinologie jsou pak nemoci nadledvin, kdy jejich kůra produkuje glukokortikoidy, mineralkortikoidy a androgeny. Při nadbytku těchto látek se pak jedná u glukokortikoidů o Cushingův syndrom, u mineralkortikoidů o Conův syndrom a u androgenů adrenogenitální syndrom. Při snížené funkci kůry v nadledvinách se pak jedná o Addisonovu chorobu.

Dalším onemocněním jsou nemoci pohlavních žláz, u kterých se může projevit hyperfunkce i hypofunkce. To je v případě nedostatečného nebo předčasného pohlavního dozrávání.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: