Co je hyperventilace?

V souvislosti s dýcháním je známý výraz hyperventilace. Ale co vlastně znamená? Co hyperventilace, jaké má příznaky a jak se řeší? Hyperventilace je pojem, kterým je označováno zrychlené a prohloubené dýchání. Při hyperventilaci je přísun vzduchu do organismu výrazně větší, než je jeho momentální potřeba. A kdy se nejčastěji objevuje? Bývá to při panických atakách a stresových situacích. Dále se také objevuje při kompenzaci metabolické acidózy nebo různých poraněních hlavy. V krajních případech může hyperventilace vést až k hypokapnii a respirační alkalóze.

Co-je-hyperventilace

(Zdroj fotky: Freepik.com)

V případě, že nastane situace, která má za důsledek vznik hyperventilace, pak takový člověk začne dýchat zrychleně a mělčeji, než je u něj obvyklé. Dochází tak k vydýchávání oxidu uhličitého, což zapříčiňuje pokles hladiny vápníku v krvi a s tím spojené typické příznaky.

A podle jakých příznaků je ještě možné poznat, že má člověk hyperventilaci? Mezi další varovné signály patří brnění rukou, nohou nebo v oblasti kolem úst. Výjimkou nejsou ani křeče. Může se objevit i bolest na hrudi připomínající infarkt.

Jak je to s případnou pomocí při hyperventilaci?

Ve většině případů není nutné volat sanitku, protože tento stav se po uklidnění dechu navrátí do normálu. Záchrannou službu je ovšem nutné volat v takovém případě, kdy se ani po nějaké době stav nelepší nebo se naopak zhoršuje a příznaky přetrvávají i pokud už je pacient klidný.

Jako první pomoc je důležité pacienta uklidnit a poskytnout mu psychickou podporu. Pacient by měl začít dýchat pomalu a zhluboka, to je důležitý krok. Pak můžete dát takové osobě papírový či igelitový pytlík, aby do něj dýchala. Dojde tak ke zvyšování množství oxidu uhličitého a úlevě. V případě, že není po ruce žádný pytlík, je také vhodné dýchat do vlastní ruky zaťaté v pěst. V souvislosti s dýcháním je známý výraz hyperventilace

sportovni-vyziva

Co je hyperventilace, jaké má příznaky a jak se řeší?

Hyperventilace je pojem, kterým je označováno zrychlené a prohloubené dýchání. Při hyperventilaci je přísun vzduchu do organismu výrazně větší, než je jeho momentální potřeba. A kdy se nejčastěji objevuje? Bývá to při panických atakách a stresových situacích. Dále se také objevuje při kompenzaci metabolické acidózy nebo různých poraněních hlavy. V krajních případech může hyperventilace vést až k hypokapnii a respirační alkalóze.

V případě, že nastane situace, která má za důsledek vznik hyperventilace, pak takový člověk začne dýchat zrychleně a mělčeji, než je u něj obvyklé. Dochází tak k vydýchávání oxidu uhličitého, což zapříčiňuje pokles hladiny vápníku v krvi a s tím spojené typické příznaky.

Podle jakých příznaků je ještě možné poznat, že má člověk hyperventilaci?

Mezi další varovné signály patří brnění rukou, nohou nebo v oblasti kolem úst. Výjimkou nejsou ani křeče. Může se objevit i bolest na hrudi připomínající infarkt.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

 

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: