UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hyperventilace?

Hyperventilace je pojem, kterým je označováno zrychlené a prohloubené dýchání. Při hyperventilaci je přísun vzduchu do organismu výrazně větší, než je jeho momentální potřeba. A kdy se nejčastěji objevuje? Bývá to při panických atakách a stresových situacích. Dále se také objevuje při kompenzaci metabolické acidózy nebo různých poraněních hlavy. V krajních případech může hyperventilace vést až k hypokapnii a respirační alkalóze.

Co-je-hyperventilace

Co to je hyperventilace? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak poznat hyperventilaci?

V případě, že nastane situace, která má za důsledek vznik hyperventilace, pak takový člověk začne dýchat zrychleně a mělčeji, než je u něj obvyklé. Dochází tak k vydýchávání oxidu uhličitého, což zapříčiňuje pokles hladiny vápníku v krvi a s tím spojené typické příznaky. Mezi další varovné signály patří brnění rukou, nohou nebo v oblasti kolem úst. Výjimkou nejsou ani křeče. Může se objevit i bolest na hrudi připomínající infarkt.

Jak pomoci při hyperventilaci?

Ve většině případů není nutné volat sanitku, protože tento stav se po uklidnění dechu navrátí do normálu. Záchrannou službu je ovšem nutné volat v takovém případě, kdy se ani po nějaké době stav nelepší nebo se naopak zhoršuje a příznaky přetrvávají i pokud už je pacient klidný.

Jako první pomoc je důležité pacienta uklidnit a poskytnout mu psychickou podporu. Pacient by měl začít dýchat pomalu a zhluboka, to je důležitý krok. Pak můžete dát takové osobě papírový či igelitový pytlík, aby do něj dýchala. Dojde tak ke zvyšování množství oxidu uhličitého a úlevě. V případě, že není po ruce žádný pytlík, je také vhodné dýchat do vlastní ruky zaťaté v pěst. 

sportovni-vyziva

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: