Eupnoe je lékařský termín pro ztížené dýchání, ke kterému dochází během spánku. Eupnoe je stav, kdy se dýchání pacienta na několik sekund zastaví a poté se obnoví. Eupnoe může nastat, když mozek přestane vysílat signály do svalů, které ovládají dýchání. Když k tomu dojde, mozek vypne dýchání, dokud se sami znovu nenadechnete.
Může být způsobena chronickým onemocněním plic, plicním edémem (tekutina v plicích), srdečním selháním nebo nervosvalovou poruchou. Eupnoe je charakterizována krátkými obdobími lapání po dechu nebo chrápání, po nichž následují dlouhá období ticha a která jsou někdy přerušována kašlem. Pacient může mít potíže s dýcháním a probouzet se s pocitem dušení.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Existují dva typy eupnoe: centrální a obstrukční.
Centrální eupnoe je typ apnoe, ke kterému dochází při problému s mozkovými dýchacími centry, která ovládají dýchání. K obstrukční eupnoe dochází v případě, že v dýchacích cestách je nějaká fyzická překážka, například jí blokuje hlen nebo zvětšená nosní mandle. Oba typy eupnoe se mohou vyskytovat u pacientů s poruchami spánku, jako je spánková apnoe.
Jak se léčí eupnoe?
Eupnoe lze vyléčit stejnou léčbou jako onemocnění, které ji způsobuje, například srdečního selhání nebo chronického plicního onemocnění. Léčba eupnoe se odvíjí od příčiny poruchy. Pokud je příčinou například nedostatek kyslíku v krvi, může být podáván doplňkový kyslík. Pokud je příčinou infekce nebo jiný problém s dýcháním, mohou být předepsána antibiotika.
Pokud nejsou žádné příčiny, pak se léčba zaměřuje na snížení úzkosti pacienta a na pomoc při zvládání dušnosti. Osoba může být také povzbuzena k provádění některých hlubokých dechových cvičení (tzv. brániční dýchání), která jí pomohou kontrolovat rychlost dýchání.
Léčba eupnoe se také nazývá dechová technika "4-7-8".
Metodu vytvořil lékař vystudovaný na Harvardu Dr. Andrew Weil, který ji popisuje jako jednoduchý, přirozený způsob, jak snížit stres a úzkost.
Při provádění dechového cvičení 4-7-8 postupujte podle následujících kroků:
- Dýchejte nosem po dobu 4 sekund.
- Zadržte dech na 7 sekund.
- Vydechujte ústy po dobu 8 sekund (dbejte na to, abyste vydechli všechen vzduch, který máte v plicích).
- Tento cyklus opakujte 4krát (nádech - zadržení - výdech - zadržení - nádech - zadržení - výdech).
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová
Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:
- Podpořte článek nákupem: Gymnastických míčů a doplňků na posilování
- Pokračujte v čtení: Blogu o sportu a zdraví