Co je polyartróza?

Polyartritida je zánět několika kloubů, současně. Toto onemocnění obvykle postihuje jeden nebo více velkých kloubů v těle, jako jsou kolena, kyčle, zápěstí a kotníky. Onemocnění se může vyskytnout také u malých kloubů na prstech rukou a nohou.

co-je-polyartroza
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčina polyartritidy není známa, může však souviset s některými onemocněními, jako je revmatoidní artritida a systémový lupus erythematodes. Polyartritidu mohou způsobit také léky používané k léčbě jiných onemocnění, jako je artritida nebo léky na léčbu rakoviny. Ve většině případů neexistuje žádná identifikovatelná příčina polyartritidy. Některé případy však souvisejí s infekcí nebo autoimunitním onemocněním.

Příznaky polyartrózy

Příznaky polyartritidy se mohou lišit podle toho, které klouby jsou postiženy. Nejčastějšími příznaky polyartritidy jsou následující: Bolest a ztuhlost kloubů. Bolest je často horší ráno nebo po dlouhém sezení. Může se projevovat jako hluboká bolest nebo pulzování a může se nacházet v jednom kloubu nebo v několika kloubech najednou. Bolest může být mírná nebo silná a může být doprovázena otokem bolestivého kloubu (kloubů).

Ztuhlost. Vaše klouby mohou být ztuhlé a obtížně pohyblivé, zejména ráno nebo po dlouhém sezení. Snížený rozsah pohybu (ROM). Můžete mít sníženou ROM jednoho nebo více kloubů - tedy schopnost ohýbat, narovnávat a otáčet kloubem (klouby) - protože jsou ztuhlejší než obvykle. To může ztěžovat umístění rukou nad hlavu, dosažení přes celé tělo jednou rukou, ohnutí vpřed v pase, dřepnutí nebo vstávání ze židle bez použití obou rukou k opoře. Bolestivý pohyb (vibrace). Pokud prstem tlačíte na zanícený kloub, může vás bolet, když s ním pohybujete dopředu a dozadu (pohyb tam a zpět).

sportovni-vyziva

Jak léčit polyartrózu

Pokud máte polyartritidu, mohou vám být předepsány různé léky na snížení bolesti a zánětu. Lékař vám také doporučí, abyste podnikli kroky ke kontrole své hmotnosti, vyhýbali se kouření a pravidelně cvičili. Léčba polyartritidy závisí na typu artritidy, kterou máte např. pokud máte revmatoidní artritidu (RA), může vám lékař předepsat léky, které vám pomohou nemoc zvládnout. Tyto léky mohou zpomalit progresi RA a zmírnit příznaky, jako je bolest a zánět.

Pokud máte ankylozující spondylitidu nebo psoriatickou artritidu, může vám lékař doporučit určité typy cvičení, které vám pomohou zlepšit pohyblivost a pružnost kloubů. Může také doporučit užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen nebo diklofenak sodný, ke zmírnění bolesti a otoků spojených s těmito stavy.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: