Možná i vás se to týká, ale bojíte se na to zeptat. Řeč je o hemeroidech. Hemeroidy jsou totiž problémem, o kterém se příliš nemluví a lidi se za něj stydí. O co se vlastně jedná, co je hemeroid, co ho způsobuje, koho se nejčastěji týká a jak tento problém řešit?
Hemeroidy jsou jakési cévní pleteně skládající se z drobných tepének, které se vyskytují v oblasti konečníku. Ty pak v různém rozsahu způsobují nepříjemné potíže od bolestí přes problém s vyprazdňováním až po krvácení.
Hemeroidy mohou být vnitřní anebo vnější. Ty vnější se nachází na zevním povrchu konečníku nebo také těsně před řitním otvorem. Většinou bývají měkké a nebolestivé. Vnitřní hemeroidy se nacházejí hlouběji a jejich typickým příznakem je krvácení. V pokročilejším stádiu pak mohou vnitřní hemeroidy vyhřeznout až ven z konečníku.
Mezi rizikové faktory pro vznik hemeroidů patří například genetické dispozice, obezita, nezdravý životní styl, sedavé zaměstnání, strava postrádající dostatečné množství vlákniny, nedostatečný příjem tekutin, potíže s vyprazdňováním spojené se zdlouhavým tlačením apod. Rizikové je i těhotenství, během kterého dochází ke zvětšení tlaku v žilách a utlačování rostoucím plodem.
Mezi preventivní opatření, jak předcházet vzniku hemeroidů patří především zdravý životní styl spojený s dostatkem pohybu, dodržováním pitného režimu a konzumováním ovoce a zeleniny. Důležitá je i důkladná hygiena v oblasti konečníku.
Léčba hemeroidů závisí na konkrétním stavu. U méně závažných obtíží postačí dodržování preventivních opatření a podpůrné prostředky v podobě sedacích koupelí z dubové kúry nebo mazání pomocí gelů a mastí. Přistoupit lze i k ambulantnímu řešení v podobě podvázání gumovým kroužkem, který docílí odpadnutí hemeroidu. V závažnějších případech se pak přistupuje k chirurgickému odstranění hemeroidů buďto pomocí skalpelu, nebo laseru.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková