UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hemeroid?

Možná i vás se to týká, ale bojíte se na to zeptat. Řeč je o hemoroidech. Hemoroidy jsou totiž problémem, o kterém se příliš nemluví a lidi se za něj stydí. O co se vlastně jedná a jak hemoroidy léčit?

co-je-hemeroid

Akutní bolest hemoroidů?

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně, které se vyskytují v oblasti konečníku. Ty pak v různém rozsahu způsobují nepříjemné potíže od bolestí přes problém s vyprazdňováním až po krvácení.

Hemeroidy mohou být vnitřní anebo vnější. Ty vnější se nachází na zevním povrchu konečníku nebo také těsně před řitním otvorem. Většinou bývají měkké a nebolestivé. Vnitřní hemeroidy se nacházejí hlouběji a jejich typickým příznakem je krvácení. V pokročilejším stádiu pak mohou vnitřní hemeroidy vyhřeznout až ven z konečníku.

Rizikové faktory vzniku hemoroidů

Mezi rizikové faktory pro vznik hemeroidů patří:

  • genetické dispozice
  • obezita
  • nezdravý životní styl
  • sedavé zaměstnání
  • strava postrádající dostatečné množství vlákniny
  • nedostatečný příjem tekutin
  • potíže s vyprazdňováním spojené se zdlouhavým tlačením apod.


Rizikové je i těhotenství, během kterého dochází ke zvětšení tlaku v žilách a utlačování rostoucím plodem.

sportovni-vyziva

Prevence hemoroidů

Mezi preventivní opatření, jak předcházet vzniku hemeroidů patří především zdravý životní styl spojený s dostatkem pohybu, dodržováním pitného režimu a konzumováním ovoce a zeleniny. Důležitá je i důkladná hygiena v oblasti konečníku.

Léčba hemoroidů

Léčba hemeroidů závisí na konkrétním stavu. U méně závažných obtíží postačí dodržování preventivních opatření a podpůrné prostředky v podobě sedacích koupelí z dubové kúry nebo mazání pomocí gelů a mastí. Přistoupit lze i k ambulantnímu řešení v podobě podvázání gumovým kroužkem, který docílí odpadnutí hemeroidu. V závažnějších případech se pak přistupuje k chirurgickému odstranění hemeroidů buď pomocí skalpelu, nebo laseru.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: