UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak léčit hemoroidy?

Tento článek bude věnován možná nejrozšířenějšímu onemocnění na světě – hemoroidům. Hemoroidy (žilní městky), jsou rozšířené žilní pleteně v anorektální oblasti (oblasti konečníku), často doprovázené zánětem. Projevují se rozšířenými žilními uzlíky, otokem, pálením, svěděním, bolestivým vyprazdňováním a mnohdy i drobným krvácením. Trápí až polovinu lidské populace po padesátém roce věku.

jak-na-hemeroidy

Jak na hemeroidy? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak a proč vznikají hemeroidy?

Hemoroidy vznikají v důsledku dlouhodobého či opakovaného zvýšení tlaku v hemoroidálních žilních pleteních, což vede k jejich zduření, rozšíření nebo až k výhřezu a krvácení. Nejčastější příčinou hemoroidů je zvýšení nitrobřišního tlaku, který může být způsoben několika faktory. Nejčastěji je na vině zácpa (a s ní spojené namáhavé vyprazdňování stolice), průjem (při němž dochází k častému vyprazdňování a namáhání konečníku), sedavé zaměstnání či obezita.

Na vzniku hemoroidů však může mít svůj podíl také nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky (nízký obsah vlákniny v potravě), nedostatečný příjem tekutin, ale i kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Hemoroidy mohou být také vedlejším „produktem“ jiných, závažnějších onemocnění, jakými jsou např. nádory střev a malé pánve.

Samostatnou skupinou pacientek, u nichž dochází k výskytu hemoroidů jsou pak těhotné ženy – v těhotenství je vlivem rostoucího bříška přirozeně zvýšen tlak na žíly malé pánve a rektální žilní pleteně. Jistou roli pak může hrát také dědičnost.

Jak se projevují hemeroidy?

Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější.

  1. Vnitřní hemoroidy

    Vnitřní hemoroidy se většinou nijak výrazně neprojevují, často o nich vůbec nemusíte vědět. Jediným příznakem může být občasné krvácení jasnou krví při vyprazdňování nebo bezprostředně po něm (krev se objeví na toaletním papíru), obvykle bez bolesti.

  2. Vnější hemoroidy

    Vnější hemoroidy už způsobují ony známé nepříjemnosti – mohou svědit, pálit a způsobovat bolest při vyprazdňování. Je tomu tak proto, že v oblasti řitního otvoru je spousta nervových zakončení, zatímco hlouběji v rektu ne. Téměř nikdy však nekrvácí.

sportovni-vyziva

Jak léčit hemeroidy?

Hemoroidy se nejčastěji léčí konzervativní cestou. Ze všeho nejdříve je nutné změnit stravovací návyky, abyste docílili optimální konzistence stolice a neměli problém s vyprazdňováním. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vlákninu (luštěniny, ovoce, zeleninu, ovesné vločky apod.) a navyšte příjem tekutin (minerální vodu bohatou na hořčík, čerstvé ovocné šťávy). Pokud to bude možné, dbejte na dostatečný pohyb a snažte se nesedět dlouhou dobu v kuse.

Samotná léčba hemoroidů pak závisí na jejich typu a rozsahu a také na tom, jak velké potíže vám způsobují. Obvykle dobře zabírají volně prodejné léky proti hemoroidům – čípky, masti, gely. Výborné účinky má také dubová kůra a přípravky z ní – sedací koupele v odvaru z dubové kůry, masti a oplachy. Léčba hemoroidů je většinou běh na dlouhou trať, některé postupně zmizí, jiné se jen zmenší. Hemoroidy většího rozsahu je pak vhodné řešit chirurgicky.

Pokud máte podezření na výskyt hemoroidů, objeví se krev ve stolici nebo na toaletním papíru nebo začnete pozorovat jiné nepříjemné potíže při vyprazdňování či po něm (bolest, pálení, svědění), určitě se nebojte vyhledat lékaře. I přesto, že jde o nepříjemný a intimní problém, věřte, že nejste zdaleka první ani poslední, koho hemoroidy trápí. Návštěva lékaře je na místě vždy, kdy se objeví krev ve stolici či jiné výše popsané příznaky. Je důležité, aby vás lékař vyšetřil a vyloučil tak případně jiné, závažnější onemocnění, například kolorektální karcinom.

Pro Dudlu sepsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: