Hemithorax je stav, kdy je v pohrudniční dutině krev. Hemithorax je komplikací úrazu, operace nebo jiných stavů, které způsobují krvácení do hrudní dutiny. Ke krvácení do hrudní dutiny může dojít z velké žíly, malé žíly nebo tepny.
Obecně je hemithorax způsoben tupým poraněním hrudníku nebo penetrujícím poraněním, jako je střelné nebo bodné poranění.
Hemithorax se obvykle diagnostikuje z rentgenového snímku hrudníku. Pokud je v pohrudničním prostoru značné množství krve, může být na rentgenovém snímku obtížně viditelná. CT nebo ultrazvukové vyšetření může pomoci identifikovat krvácení do určité oblasti hrudníku. Hemithorax může být důsledkem zranění nebo základního onemocnění.
Příčiny hemithoraxu?
Příčina tohoto krvácení může být buď úrazová, nebo neúrazová (nesouvisející s úrazem). Traumatický hemithorax vzniká v důsledku tupého nebo pronikajícího poranění hrudní stěny. Bodná rána do hrudníku může způsobit prasknutí cévy (krvácení), které vede k vnitřnímu krvácení a následně k otoku nebo vyklenutí hrudní stěny.
Toto vyboulení se nazývá hemithorax. Pneumotorax (zkolabovaná plíce) způsobuje únik vzduchu do pohrudničního prostoru, což vede k otoku a vyboulení postižené strany hrudní stěny podobně jako hemithorax.
Příznaky hemithoraxu mohou zahrnovat:
Bolest na hrudi. Bolest může být ostrá a bodavá nebo tupá. Může se také šířit do ramene nebo horní části zad. Dušnost. Ta může být mírná nebo závažná, v závislosti na množství krve v hrudní dutině a na tom, kolik vzduchu se zachytí mezi plícemi a hrudní stěnou. Vykašlávání krve (hemoptýza). Hemoptýza je běžná u lidí s rakovinou plic, ale u lidí s hemithoraxem je neobvyklá. Slabost, únava nebo vyčerpanost.
Hemithorax může mít za následek anémii (nízký počet červených krvinek), protože červené krvinky obsahují železo a pomáhají přenášet kyslík v těle. Anémie může způsobit, že se budete cítit slabí a unavení.
Léčba hemithoraxu
Léčba hemithoraxu závisí na jeho příčině a závažnosti. Léčba může zahrnovat: Zavedení hrudní sondy - obvykle je nutné, pokud dojde k silnému krvácení z poranění hrudní stěny. Zavedení hrudní roury odvede krev a tekutinu z pohrudničního prostoru do drenážního vaku mimo tělo.
Drenážní vak by měl být připevněn lepicím obvazem přes něj, aby se při kašli nebo pohybu snadno neodlepil. Měl by být odstraněn, když z něj po dobu 6-8 hodin nevycházejí žádné další bubliny.
Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová
Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:
- Podpořte článek nákupem: Gymnastických míčů a doplňků na posilování
- Pokračujte v čtení: Blogu o sportu a zdraví