Co je polyartralgie?

Polyartralgie je stav, který způsobuje bolest a ztuhlost více kloubů. Může postihovat jeden nebo více kloubů, ale neměla by postihovat všechny klouby v těle. Polyartralgie je příznak, nikoli nemoc nebo onemocnění. Je to známka toho, že s vaším tělem může být v nepořádku něco jiného. Bolest může pocházet z mnoha různých zdrojů a může být způsobena různými věcmi.

co-je-polyartalgie

Co způsobuje polyartralgie

Existují různé typy polyartralgie. Některé jsou vyvolány infekcí, například boreliózou. Jiné se objevují jako vedlejší účinek léků, například NSAID (nesteroidních protizánětlivých léků). Někteří lidé s polyartralgií mají základní onemocnění, jako je lupus nebo revmatoidní artritida.

Příznaky polyartralgie

Nejčastějším příznakem polyartralgie je bolest kloubů, i když někteří lidé nepociťují žádnou bolest kloubů. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou a nohou, i když mohou být postiženy i jiné klouby. Otoky nebo záněty v okolí postižených kloubů. Ztuhlost postižených kloubů, která trvá déle než 48 hodin po ukončení cvičení nebo aktivity.

sportovni-vyziva

Léčba polyartralgie

Léčba polyartralgie bude záviset na příčině vašich příznaků. Ve většině případů se však ke zvládnutí příznaků používá odpočinek, fyzikální terapie a léky.

  • Odpočinek: Odpočinek vašeho těla pomůže zmírnit zánět a bolest. Měli byste se snažit bolestivé klouby co nejméně používat, zejména pokud pociťujete silnou bolest.
  • Fyzikální terapie: Lékař vám může doporučit fyzikální terapii, pokud máte mírnější příznaky nebo pokud odpočinek nestačí ke zvládnutí bolesti. Fyzioterapeuti vám mohou ukázat cviky, které zlepší pružnost a sílu vašich svalů, aby mohly lépe podpírat vaše klouby při pohybu.
  • Léky: Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou nejčastějšími léky používanými k léčbě polyartralgie, protože zmírňují zánět tím, že blokují určité enzymy ve vašem těle, které vytvářejí prostaglandiny (látky podobné hormonům, které způsobují zánět). Mezi NSAID patří aspirin, ibuprofen (Advil) nebo naproxen sodný (Aleve).

Ve většině případů neexistuje žádná specifická léčba polyartralgie, protože nelze určit příčinu bolesti. Může však trvat několik týdnů nebo měsíců, než příznaky odezní.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: