Co je hepatocholedochus?

Jaké je spojení jater a žlučníku a co je hepatocholedochus? Hepatocholedochus (známý také jako hepatocholedochální cysta) je vrozená porucha žlučového systému. Je charakterizována přítomností anomální cystické dilatace v hepatoduodenálním vazivu, v blízkosti nebo na spojnici mezi společným jaterním vývodem a dvanáctníkem.

Co-je-hepatocholedochus

Druhy hepatocholedochu

Onemocnění může být vrozené nebo získané.

  • Vrozený hepatocholedochus je vzácné onemocnění, které vzniká při abnormálním vývoji tenkého střeva, žlučových cest a slinivky břišní. Tento stav může způsobit problémy s trávením, vstřebáváním živin a metabolismem. Vyskytuje se přibližně u 1 z 10 000 novorozenců.
  • Získaný hepatocholedochus může být způsoben poraněním jater nebo sleziny při operaci, penetrujícím poraněním břicha (např. při střelném poranění) nebo tupým poraněním břicha (např. při autonehodě). Může se také objevit po infekcích, jako je tuberkulóza nebo infekce virem hepatitidy B nebo C.

Příčiny hepatocholedochus

Následující stavy mohou způsobit hepatocholedochus:

Infekce žlučových cest (hepatitida). Jedná se o zánět jater a žlučníku způsobený virovou infekcí. Obvykle je způsoben viry hepatitidy A, B nebo C. Infekce může být akutní (krátkodobá) nebo chronická (dlouhodobá).

Autoimunitní hepatitida. Toto onemocnění imunitního systému způsobuje zánět v játrech, který vede k jizvení a poškození jater. Může také způsobit chronickou hepatitidu. Autoimunitní hepatitida může být dědičná (vyskytuje se v rodinách), ale obvykle vzniká v pozdějším věku v důsledku neznámé příčiny.

Vrozené abnormality jater, jako je atrézie žlučových cest a cystická fibróza, mohou rovněž vést k hepatocholedochu, pokud se neléčí.

Příznaky hepatocholedochus

Mezi příznaky hepatocholedochu patří:

  • žloutenka - zežloutnutí kůže nebo očí
  • bolest a citlivost břicha

sportovni-vyziva

Jak se stanoví diagnóza?

Diagnóza se stanoví pomocí endoskopické retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP) nebo magnetické rezonanční cholangiopankreatografie (MRCP). ERCP je preferovaným diagnostickým vyšetřením, protože může být provedeno v době operace a umožňuje přímou vizuální kontrolu pankreatobiliárního stromu.

Umožňuje také odběr vzorku tekutiny ze společného žlučovodu (CBD) před a po podání kontrastní látky; to pomáhá určit, zda je přítomna stáza CBD. MRCP poskytuje vynikající vizualizaci CBD, ale nelze ji použít k přímému odběru vzorku obsahu CBD.

Jak lze léčit hepatocholedochus?

Léčba závisí na příčině. Hepatocholedochus lze léčit chirurgicky provedením operace zvané cholecystojejunostomie. Při tomto zákroku se odstraní žlučník a společný žlučovod se napojí přímo na dvanáctník (první část tenkého střeva).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: