UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hepatocholedochus?

Hepatocholedochus, často nazýván také společný žlučový vývod, je důležitou strukturou v lidském těle, která má klíčovou roli v přenosu žluče z jater a žlučníku do dvanáctníku. V tomto článku se podíváme blíže na jeho anatomii, funkci a některá klinická onemocnění spojená s hepatocholedochem.

Co-je-hepatocholedochus

Co je to hepatocholedochus?

Anatomie hepatocholedochu

Hepatocholedochus je trubice, která se tvoří spojení mezi ductus hepaticus communis (společný jaterní vývod) a ductus cysticus (žlučníkový vývod). Tato spojená trubice pak směřuje k dvanáctníku, kde se slévá s pankreatickým vývodem a vytváří papillu Vateri. Žlučové vývody, stejně jako celý žlučový systém, mají za úkol transport žluče, což je tekutina produkovaná játry a skladovaná v žlučníku.

Funkce hepatocholedochu

Hlavní funkcí hepatocholedochu je transportovat žluč od jater a žlučníku do dvanáctníku. Žluč je nezbytná pro trávení a vstřebávání tuků v tenkém střevě. Když potraviny vstoupí do dvanáctníku, žluč je vypuštěna z hepatocholedochu do střeva, kde pomáhá emulgovat tuky, čímž je připravuje pro trávení enzymy.

Onemocnění hepatocholedochu

Poruchy a onemocnění hepatocholedochu mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Tyto mohou zahrnovat kameny v žlučových vývodech, které mohou způsobit obstrukci vývodu, což dále vede ke žlučníkové kolice, zánětu žlučníku (cholecystitida) nebo zánětu žlučových vývodů (cholangitida). Dalšími problémy mohou být striktury, což jsou zúžení hepatocholedochu, které můžou být vrozené nebo získané v důsledku zánětu, chirurgického zákroku nebo traumatu, anebo nádorové onemocnění (choleokarcinom).

sportovni-vyziva

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: