UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je hyperlipidémie?

Hyperlipidémie je označení pro poruchu lipidového metabolismu. Setkat se můžete i s výrazem dyslipidémie. Pro tuto poruchu jsou typické zvýšené plazmatické hodnoty u některých lipoproteinů, konkrétně se jedná o vyšší hodnoty tuků (lipidů), cholesterolu a triglyceridů v krvi. Frekvence tohoto onemocnění napříč populací se udává v hodnotách 2 - 3%, ovšem podle některých studií jím můžete trpět i polovina obyvatel. Hyperlipidémie je je jednou z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění.

co-je-hyperlipidemie

Co je smíšená hyperlipidémie? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Rizika hyperlipidémie

  • Hyperlipidémie, která se vyznačuje zvýšeným množstvím lipidů může vyústit až ke vzniku aterosklerózy, neboli kornatění tepen, kdy se v cévách ukládají aterosklerotické pláty a ty se vlivem těchto plátů zužují. Následkem pak může být mozková mrtvice nebo infarkt. Riziko aterosklerózy se pak výrazně zvyšuje u kuřáků, osob trpících cukrovkou nebo lidí s vysokým krevním tlakem.

  • Hyperlipidémie představuje také výrazný rizikový faktor pro nejrůznější srdeční choroby. Obvykle je toto onemocnění chronické a jsou důležité pravidelné kontroly hladiny lipidů v krvi. Zároveň je také na místě podávání léků, konkrétně tzv. statinů.

  • Hyperlipidémie neboli abnormální hodnoty lipidů v krvi bývá označována také jako vysoký cholesterol. I když tato dispozice může být dědičná, mnohdy je ovšem důsledkem vedení nezdravého životního stylu.

sportovni-vyziva

Nejčastější důvody vzniku a rozvoje hyperlipidémie

Na vině mohou být nejenom genetické dispozice, ale také vedení nezdravého životního stylu. Pokud už hyperlipidémií trpíte, můžete alespoň zmírnit její důsledky. Vhodným řešením je strava bohatá na zdravé tuky, díky čemuž dojde ke zlepšení rovnováhy cholesterolu v krvi. Předejdete tak různým přidruženým zdravotním problémům.

K hyperlipidémii může vést nadměrná konzumace živočišných tuků, a naopak nedostatečná konzumace zdravých tuků, nedostatek pohybu, obezita, kouření nebo nadměrné pití alkoholu. Toto onemocnění se může objevit i u lidí trpících cukrovkou nebo onemocněním ledvin.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: