UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je anopyrin?

Trpíte často na horečky nebo vás trápí různé druhy bolestí? V některých případech nezbývá nic jiného než sáhnout po vhodném, a především účinném léku. Jednou z možností je Anopyrin, který má podobné účinky jako známý Aspirin. Anopyrin je volně prodejným lékem, který se užívá při akutních chřipkových onemocněních, horečce, bolestech hlavy, zubů nebo kloubů. Tento lék patří do skupiny analgetik a antipyretik s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Je určený k užívání dospělými a dospívajícími od 16 let.

co-je-anopyrin

Na co je anopyrin? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy se Anopyrin nesmí užívat

Přípravek by neměl být používán ve 3. trimestru těhotenství, a to z toho důvodu, že by mohl způsobit závažné poškození plodu. Také by mohl vést k prodloužení doby porodní nebo opoždění porodu samotného či k prodloužení doby krvácení.

Během 1. a 2. trimestru těhotenství se pak Anopyrin podává pouze a jen, pokud je to nezbytně nutné, po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Užívaná dávka by v tomto případě měla být co nejnižší a doba podávání Anopyrinu co nejkratší, aby se zabránilo případnému poškození plodu nebo problémům při a po porodu.

U dětí do 16 let věku je užívání Anopyrinu přísně kontraindikováno, a to z důvodu možných závažných komplikací - hrozí totiž rozvoj tzv. Reyova syndromu. Reyův syndrom je vzácné, ale vážné onemocnění, které může způsobit vážné poškození mozku, srdce a jater. 

sportovni-vyziva

Účinky anopyrinu

Lék Anopyrin má ve vyšších dávkách silné protizánětlivé účinky. Patří do skupiny inhibitorů agregace trombocytů, tedy mezi léky, které tlumí shlukování krevních destiček. Tím se efektivně předchází tvorbě krevních sraženin v cévách neboli vzniku trombů.

Používá se také na ředění krve, při srdečních a infarktových onemocněních, po operacích a operačních výkonech prováděných na tepnách nebo i k předcházení záchvatů kvůli nedostatečnému prokrvení. Je častým lékem při nestabilní angíně pectoris.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: