Co je anopyrin?

Trpíte často na horečky nebo vás trápí různé druhy bolestí? V některých případech nezbývá nic jiného než sáhnout po vhodném, a především účinném loku. Jednou z možností je Anopyrin, který má podobné účinky jako známý Aspirin. Anopyrin je volně prodejným lékem, který se užívá při akutních chřipkových onemocněních, horečce, bolestech hlavy, zubů nebo kloubů. Tento lék patří do skupiny analgetik a antipyretik s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Je určený k užívání dospělými a dětmi ve věku od 16 let.

co-je-anopyrin

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Přípravek by neměl být používán ve 3. trimestru těhotenství, a to z toho důvodu, že by mohl způsobit závažné poškození plodu. Také by mohl vést k prodloužení doby porodní nebo opoždění porodu samotného či k prodloužení doby krvácení.

Během 1. a 2. trimestru těhotenství se pak Anopyrin podává pouze a jen, pokud je to nezbytně nutné, po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Užívaná dávka by v tomto případě měla být co nejnižší a doba podávání Anopyrinu co nejkratší, aby se zabránilo případnému poškození plodu nebo problémům při a po porodu.

U dětí a mladistvých se při horečnatých onemocněních Anopyrin podává pouze na doporučení lékaře, pokud už jiná opatření nezabírají. Užívání Anopyrinu by se měli vyvarovat osoby trpící astmatem, alergickou rýmou, nosními polypy nebo pacienti s přecitlivělostí na léky proti bolestem.

sportovni-vyziva

Lék Anopyrin má ve vyšších dávkách silné protizánětlivé účinky. Patří do skupiny inhibitorů agregace trombocytů, tedy mezi léky, které tlumí shlukování krevních destiček. Tím se tak efektivně předchází tvorbě krevních sraženin v cévách neboli vzniku trombů.

Používá se také na ředění krve, při srdečních a infarktových onemocněních, po operacích a operačních výkonech prováděných na tepnách nebo i k předcházení záchvatů kvůli nedostatečnému prokrvení. Je častým lékem při nestabilní angíně pectoris.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: