Co je lipedém?

Liposukce se provádí z mnoha různých důvodů. Jedním z nich může být i onemocnění a estetický problém – lipedém. Co je lipedém, co je pro něj typické a jaké jsou možnosti, co se týče řešení?

co-je-lipedem

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Lipedém je jistá nesouměrnost v tělesných proporcích, a to konkrétně v oblasti stehen a rukou, kde je patrné nadměrné množství tuku. Dolní končetiny bývají mohutné a viditelně vyklenuté již od oblasti kotníků. U ruku je to pak větší množství tuku v oblastech na pažích a předloktích. V těchto oblastech je zároveň také patrná zvýšená bolestivost a jsou náchylnější k tvorbě modřin.

Toto onemocnění má 3 stádia. Prvním z nich je zesílené podkoží, druhým pak nerovnosti povrchu a třetím tukové vrstvy, boule a hrboly, které deformují přirozený tvar horních nebo dolních končetin. Nejprve se tuk začíná ukládat v oblasti stehen, což mnohdy nevyvolá jakékoliv podezření na nějaké onemocnění. Později dochází až k vytvoření jakéhosi laloku znemožňujícího pohodlnou chůzi a pohyb. Paradoxně lidé trpící tímto onemocněním bývají štíhlí v pase.

Lipedém je onemocnění, které postihuje především ženy. Nejčastěji se problémy projevují velmi pozvolna a nenápadně, často již v období puberty. K výraznému zhoršení pak dochází v období těhotenství. A jaké jsou příčiny tohoto onemocnění? Ve většině případů  to bývajía nejrůznější hormonální změny.

V některých případech hraje roli i dědičnost. K hromadění tukové tkáně dochází z důvodu utlačování krevních a lymfatických cév, a to má za následek zhoršené prokrvení, utlumení látkové výměny a snížení elasticity kůže. A z toho důvodu se zvětšuje objem a množství tukových buněk.

sportovni-vyziva

A jaké jsou možnosti řešení lipedému?

Jednou z možností jsou lymfodrenáže a nošení kompresního prádla. Důležité jsou také dlouhodobé terapie. Nicméně nejviditelnější efekt mají liposukce.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: