UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je plicní ventilace?

Plicní ventilace je proces nádechu a výdechu. U člověka dochází k plicní ventilaci, když se bránice stáhne, čímž se zploští hrudní dutina a zmenší se její velikost.

co-je-plicni-ventilace

Co je to plicní ventilace?

Jak funguje plicní ventilace?

Plicní ventilace je proces, kterým se vzduch pohybuje mezi atmosférou a plicemi. Tento proces je základní složkou dýchání a má dvě fáze - inspiraci (nádech) a expiraci (výdech).

  • Během inspirace se hrudník rozšiřuje a diafragma sestupuje, což zvyšuje objem hrudní dutiny a snižuje tlak uvnitř plic. To vede k vstřebávání vzduchu z atmosféry do plic.

  • Během expirace se hrudník zužuje a diafragma vystupuje, což snižuje objem hrudní dutiny a zvyšuje tlak uvnitř plic. Tímto způsobem se vzduch vytlačuje z plic zpět do atmosféry.

Plicní ventilace umožňuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého mezi vzduchem a krví v plicích, což je klíčové pro udržení životních funkcí organismu.

sportovni-vyziva


Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: