Co je pneumotorax?

Možná už jste výraz pneumotorax zaslechli, třeba z úst doktorů v některém z lékařských seriálů nebo jste se s ním dokonce už setkali osobně. O co se vlastně jedná, co ho způsobuje a jak moc je nebezpečný?

co-je-pneumotorax

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pneumotorax je takový stav, při kterém dochází k vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny. Nejčastěji tomu tak bývá při různých úrazech, ale může dojít i ke spontánnímu pneumotoraxu, kdy je zdrojem úniku nejčastěji nahromaděná méněcenná plicní tkáň při plicních onemocněních. Nahromaděný vzduch utlačuje plíci a znemožňuje tak dýchání. V těch nejhorších případech pak dochází k oběhovému nebo dechovému selhání a následky mohou být dokonce i fatální a skončit tak úmrtím pacienta.

Pneumotorax může být uzavřený, otevřený anebo záklopkový. Uzavřený pneumotorax je typický jednorázovým proniknutím vzduchu do dutiny pohrudniční, kdy se poté otvor rychle uzavře, a to bez jakékoliv další komunikace s vnějším prostředím. Otevřený pneumotorax je pak typický stálou komunikací mezi dutinou pohrudniční a vnějším prostředí. Záklopkový pneumotorax nebo také pneumotorax ventilový je typický tím, že se rána při nádechu pootevírá a při výdechu zase uzavírá. Tento typ je mnohem nebezpečnější než otevřená varianta pneumotoraxu.

Tato zdravotní komplikace si vyžaduje rychlý zásah personálu. Řeší se zavedením hrudního drénu do dutiny a následným napojením na sání. Tento postup bývá ve velké většině případů velmi účinným řešením. V některých případech je ovšem nutná operace, během které dochází k ošetření zdrojů úniku vzduchu a případně také sešívání plicních trhlin. Operační úkony tohoto typu jsou prováděny miniinvazivní metodou.

Jednou ze zajímavostí je také to, že v dřívějších dobách byl pneumotorax vyvoláván záměrně, a to z důvodu léčby tuberkulózy a také dalších plicních onemocnění.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení