UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je pneumotorax?

Pneumotorax je stav, při kterém dochází k vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny. Nejčastěji tomu tak bývá při různých úrazech, ale může dojít i ke spontánnímu pneumotoraxu, kdy je zdrojem úniku nejčastěji nahromaděná méněcenná plicní tkáň při plicních onemocněních. Nahromaděný vzduch utlačuje plíci a znemožňuje tak dýchání. V těch nejhorších případech pak dochází k oběhovému nebo dechovému selhání a následky mohou být dokonce i fatální a skončit tak úmrtím pacienta.

co-je-pneumotorax

Co je to pneumotorax? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Typy pneumotoraxu

Pneumotorax může být uzavřený, otevřený anebo záklopkový.

Uzavřený pneumotorax

Uzavřený pneumotorax je typický jednorázovým proniknutím vzduchu do dutiny pohrudniční, kdy se poté otvor rychle uzavře, a to bez jakékoliv další komunikace s vnějším prostředím.

Otevřený pneumotorax

Otevřený pneumotorax je pak typický stálou komunikací mezi dutinou pohrudniční a vnějším prostředí.

Záklopkový pneumotorax

Záklopkový pneumotorax nebo také pneumotorax ventilový je typický tím, že se rána při nádechu pootevírá a při výdechu zase uzavírá. Tento typ je mnohem nebezpečnější než otevřená varianta pneumotoraxu.

sportovni-vyziva

Jak léčit pneumotorax?

Tato zdravotní komplikace si vyžaduje rychlý zásah lékaře. Řeší se zavedením hrudního drénu do dutiny a následným napojením na sání. Tento postup bývá ve velké většině případů velmi účinným řešením. V některých případech je ovšem nutná operace, během které dochází k ošetření zdrojů úniku vzduchu a případně také sešívání plicních trhlin. Operační úkony tohoto typu jsou prováděny miniinvazivní metodou.

Jednou ze zajímavostí je také to, že v dřívějších dobách byl pneumotorax vyvoláván záměrně, a to z důvodu léčby tuberkulózy a také dalších plicních onemocnění.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: