Co je rem spánek?

Spánek je pro naše zdraví velmi důležitý. Slouží k regeneraci a odpočinku. Z mozku jsou odplavovány toxiny nahromaděné za celý den. Kvalitní spánek také podporuje obranyschopnost organismu, snižuje riziko vysokého krevního tlaku, riziko vzniku depresí a obezity. Spánek jako takový má hned několik fází. Mezi tyto fáze patří usínání, NREM fáze, REM fáze, probouzení.

co-je-rem-spanek_1

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jaký význam má REM fáze a jak moc je pro naše zdraví REM spánek důležitý? REM spánek neboli „rapid eye movement“ v doslovném překladu znamená „rychlé pohyby očí“. Tato fáze se kromě tohoto projevu vyznačuje také nízkou svalovou aktivitou. Tato fáze spánku není příliš dlouhá. Pokryje přibližně 20–25 % celkové doby spánku. Trvá tedy něco kolem 90-20 minut. U novorozenců ovšem fáze REM trvá 80% celkové doby spánku. Postupně pak s narůstajícím věkem klesá. Během REM fáze spánku klesá tělesná teplota a zpomaluje se mozková aktivita. Snižuje se i tepová frekvence a krev proudí z mozku více do svalů.

Během celé doby spánku přichází fáze REM hned několikrát. Zpočátku je to pouze na několik málo minut, postupně se pak tato doba prodlužuje. V této fázi se člověku také zdají tzv. živé sny, tedy sny, které si člověk po probuzení nebo během dne snadno vybaví.

Doposud nejsou moc známé příčiny ani účel REM spánku. Podle některých teorií slouží k urovnání myšlenek a vjemů vstřebaných v uplynulém dni. Některé teorie této fázi ovšem přikládají větší důležitost, a sice že funguje jako faktor v přežití vyšších organismů, např. v době infekce nebo jiného onemocnění nebo že také kontroluje organismus, zdali člověk není v ohrožení.

Podle některých studií má také REM fáze význam pro upevnění procedurální paměti, která je důležitá pro osvojování si nejrůznějších postupů. Zároveň je také důležitá pro prostorovou paměť a posílení významových podnětů.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení