O cystách a jejich druzích už jste možná slyšeli. Ale co taková pseudocysta. Co to vlastně je, kde všude se mohou objevovat a jakým způsobem se odlišují od běžných cyst?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Pseudocysta se od té běžné liší především v tom ohledu, že nemá dobře definovanou membránu a je složena z buněk, které existují v některých hlavních orgánech. Pseudocysta se také označuje pojmem „nepravá cysta“. Jedná se o patologický název, který označuje nově vzniklý dutý útvar, který se objevil v měkkých tkáních. Na rozdíl od cysty pseudocysta neobsahuje epitel.
Její stěny totiž utváří pouhé vazivové tkáně. Její dutina může být buďto úplně prázdná, anebo může také obsahovat tzv. buněčný detritus. Častokrát se taková pseudocysta objevuje v oblasti slinivky břišní. V takovém případě pseudocysta vzniká z důvodu rozpadu poškozené tkáně po těžkém zánětu – pankreatitidě.
Jak se pseudocysty v těle léčí nebo odstraňují?
Bezpříznakové cysty obvykle žádnou léčbu nevyžadují a mohou být pouze sledovány. V některých případech ovšem tyto útvary mohou výrazně zasahovat do zdraví a běžných činností člověka. Pak nezbývá než takový útvar odstranit. Způsobů je hned několik, záleží především na okolnostech jako je velikost útvaru nebo jeho umístění. Lze jej odstranit pomocí punkce nebo chirurgickým zákrokem.
V případě, že pseudocysta jakýmkoliv způsobem pacienta omezuje, a to například v pohyblivosti, poté se přistupuje k odsátí cysty za pomoci punkce a s následným aplikováním protizánětlivých léků neboli kortikoidů. Toto řešení je mini invazivní.
K chirurgickému odstranění pseudocysty se přistupuje v případech, kdy je výrazně omezena nebo znemožněna hybnost pacienta nebo v případech, kdy má výrazně zhoršenou kvalitu chůze. I v takovém případě se většinou jedná o jednoduchý a rychlý chirurgický zákrok.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková
Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:
- Podpořte článek nákupem: Gymnastických míčů a doplňků na posilování
- Pokračujte v čtení: Blogu o sportu a zdraví