Pokud nemáte svoje vlastní zuby, ale protézu, i té musíte věnovat náležitou péči. Zubní protéza vyžaduje důkladné a pravidelné čištění, a to především z toho důvodu, aby se efektivně odstranili zbytky fixačního přípravku nebo se předešlo nepříjemnému zápachu a rozšíření bakterií v ústní dutině.
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Nevíte si rady s tím, jak takovou zubní protézu účinně vyčistit? Jednou z možností jsou speciální antibakteriální tablety. Ty se během chvilky rozpustí ve sklenici s vodou a do té už jen stačí zubní náhradu vložit, ideálně na noc. Tyto čistící tablety se postarají o likvidaci 99,9 % bakterií a zároveň také o odstranění zápachu. Pomáhají protézu zbavit plaku a zbytků jídel.
Antibakteriální tablety jsou tak výrazně lepším řešením než čištění protézy zubní pastou, a to z toho důvodu, že odstraní až 100x více bakterií než voda. Tableta se také dostane do míst, která jsou při manuálním čištění hůře dostupná. Předejdete tak zápachu z úst nebo zánětu dásní. Ráno se pak můžete spolehnout na dokonale vyčištěnou zubní protézu.
Pokud zrovna nemáte po ruce čistící tablety, pak nezbývá, než večer protézu opláchnout vodou a vyčistit pomocí kartáčku a zubní pasty. Na čištění používejte jemný kartáček. Tvrdé štětiny by mohli protézu poškodit a poškrábat. Snáze by se pak na ní vytvářel povlak. Místo zubní pasty můžete použít také antibakteriální prášek, pomocí kterého ručně vyčistíte zubní náhradu od zbytků jídla a plaku.
Nespoléhejte se jen na večerní čištění zubní protézy. Myslete na důslednou hygienu i během celého dne. Ideálně po každém jídle si vypláchněte ústa čistou vodou. Zubní náhrada by neměla být omývána horkou vodou ani čističi obsahujícími alkohol, abrazivními pastami apod. Jinak by mohlo dojít k jejímu poškození. Vsaďte raději na čistící přípravky určené přímo k tomuto účelu.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková
Vyberte si na Dudlu kartáčky, pasty a vše pro ústní hygienu:
- Podpořte článek nákupem: Zubní pasty, kartáčky a ústní hygieny
- Pokračujte v čtení: Jak vybrat elektrický zubní kartáček?