Co je PCR test?

O PCR testu slyšíme prakticky na každém kroku. V každé zpravodajské relaci, v rádiu, u lékaře, všude. Není divu, pandemie onemocnění covid-19 nám všem ztrpčuje život už více než dva roky a PCR test je tak bezesporu jedním z nejčastějších vyšetření nejen v Česku, ale takřka po celém světě. Jak PCR test funguje a jak zákeřná je koronavirová nákaza, to vše se dozvíte v tomto článku.

co-je-pcr-test

(Zdroj fotky: Freepik.com)

PCR test

PCR test je test určený k detekci přítomnosti části genetické informace (DNA nebo RNA) určitého mikroorganismu (viru, bakterie a dalších) ve vyšetřovaném biologickém materiálu. Způsob odběru vzorku závisí na tom, co má být vyšetřeno, může se tedy jednat o odběr krve nebo výtěr z nosu či krku. V případě vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, se provádí výtěr ze zadní části nosohltanu, případně z krku. Samotná detekce virové částice probíhá pomocí polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí (RT-PCR).

Je dobré upozornit, že PCR test pouze poukáže na přítomnost částic viru ve vyšetřovaném vzorku, nezjistí však to, zda je člověk infekční nebo ne. Genetická informace viru může v těle nakaženého přetrvat i týdny po uzdravení, ale člověk již není infekční.

Covid-19

Onemocnění známé jako covid-19 je infekční virová nemoc, jejímž původcem je již zmíněný druh koronaviru s označením SARS-CoV-2. Napadá respirační systém a v nejtěžších případech může způsobit covidový zápal plic až smrt. Přenáší se vzduchem a jeho projevy se mohou velmi podobat chřipce nebo běžným virózám – patří mezi ně zvýšená tělesná teplota či horečka, bolest kloubů a svalů, rýma, kašel, bolest hlavy, únava a malátnost.

Méně častými příznaky jsou pak průjem a zvracení nebo pálení kůže. Léčba probíhá stejně jako u jiných viróz – tlumí se příznaky a nemocný musí odpočívat. Vhodnými léky jsou různá analgetika a antipyretika, které ulevují od bolesti a snižují horečku (paracetamol, ibuprofen, léky s kyselinou acetylsalicylovou), sirupy na kašel a další běžně dostupná léčiva.

K onemocnění covidem-19 se váže izolace, jejíž délka se v závislosti na situaci a rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví mění. Stále častěji se dnes také mluví o postcovidovém syndromu a takzvaném long covidu – v obou případech se jedná o následky nákazy koronavirem, které trápí pacienty ještě dlouhé týdny i měsíce po uzdravení. O nich ale bude řeč v některém z dalších článků.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení