UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je PCR test?

O PCR testu slyšíme prakticky na každém kroku. V každé zpravodajské relaci, v rádiu, u lékaře, všude. Není divu, pandemie onemocnění covid-19 nám všem ztrpčuje život už více než dva roky a PCR test je tak bezesporu jedním z nejčastějších vyšetření nejen v Česku, ale takřka po celém světě. Jak PCR test funguje a jak zákeřná je koronavirová nákaza?

co-je-pcr-test

Co dělat, když je PCR test pozitivní? (Zdroj fotky: Freepik.com)

PCR test

PCR test je test určený k detekci přítomnosti části genetické informace (DNA nebo RNA) určitého mikroorganismu (viru, bakterie a dalších) ve vyšetřovaném biologickém materiálu. Způsob odběru vzorku závisí na tom, co má být vyšetřeno, může se tedy jednat o odběr krve nebo výtěr z nosu či krku. V případě vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, se provádí výtěr ze zadní části nosohltanu, případně z krku. Samotná detekce virové částice probíhá pomocí polymerázové řetězové reakce s reverzní transkripcí (RT-PCR).

Je dobré upozornit, že PCR test pouze poukáže na přítomnost částic viru ve vyšetřovaném vzorku, nezjistí však to, zda je člověk infekční nebo ne. Genetická informace viru může v těle nakaženého přetrvat i týdny po uzdravení, ale člověk již není infekční.

sportovni-vyziva

Covid-19

Onemocnění známé jako covid-19 je infekční virová nemoc, jejímž původcem je již zmíněný druh koronaviru s označením SARS-CoV-2. Napadá respirační systém a v nejtěžších případech může způsobit covidový zápal plic až smrt. Přenáší se vzduchem a jeho projevy se mohou velmi podobat chřipce nebo běžným virózám – patří mezi ně zvýšená tělesná teplota či horečka, bolest kloubů a svalů, rýma, kašel, bolest hlavy, únava a malátnost.

Méně častými příznaky jsou pak průjem a zvracení nebo pálení kůže. Léčba probíhá stejně jako u jiných viróz – tlumí se příznaky a nemocný musí odpočívat. Vhodnými léky jsou různá analgetika a antipyretika, které ulevují od bolesti a snižují horečku (paracetamol, ibuprofen, léky s kyselinou acetylsalicylovou), sirupy na kašel a další běžně dostupná léčiva.

K onemocnění covidem-19 se váže izolace, jejíž délka se v závislosti na situaci a rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví mění. Stále častěji se dnes také mluví o postcovidovém syndromu a takzvaném long covidu – v obou případech se jedná o následky nákazy koronavirem, které trápí pacienty ještě dlouhé týdny i měsíce po uzdravení. O nich ale bude řeč v některém z dalších článků.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: