Co je trombóza a jak ji poznat?

Trombóza je termín pro krevní sraženinu, která může být velmi nebezpečná až život ohrožující. Příčin vzniku trombózy může být hned několik. Jednou z možností je zánětlivé onemocnění cév nebo také ateroskleróza. Další příčinou může být zpomalený průtok krve či zúžené srdeční chlopně. Za vznikem trombózy bývá i dlouhodobé stání či sezení. Často se objevuje v těhotenství. Trombóza vzniká poměrně často i u obézních osob.

Rizikem vzniku trombózy pak jsou i během užívání hormonální antikoncepce, při nedostatku pohybu, kouření, u osob se sedavým zaměstnáním nebo při dlouhém cestování aut či letadlem. Dalším rizikem jsou i operace, kdy trombóza je jedna z nejčastějších komplikací, a to především u ortopedických operací dolních končetin. Toto riziko je většinou snižováno použitím bandáží či rehabilitacemi.

Během těhotenství je riziko vzniku trombózy až 5x větší, a to z toho důvodu, že v tomto období se zpomaluje tok krve v žilách a rostoucí děloha způsobuje stlačování žil v oblasti pánve. Toto zvýšené riziko trvá i během porodu a v období šestinedělí.

A jaké má trombóza příznaky?

Nejčastěji se jedná o otoky, bolestivost a zarudnutí v oblasti cév. Objevuje se i pnutí v oblasti lýtek, brnění nohou, bolest po došlápnutí a zarudlá či namodralá končetina. Trombóza pak ve většině případů postihuje dolní končetiny.

Při podezření na trombózu může lékař provést ultrazvukové vyšetření nohou, které napomůže k přehlednému zobrazení celého žilního systému a odhalení oblastí, kde vznikly sraženiny. Možné je i provést odběr krve, který je zaměřen na hodnoty tzv. D-Dimerů, které jsou u trombózy zvýšené.

sportovni-vyziva

Jak se trombóza léčí?

Léčba je možná v případě, že bylo onemocnění odhaleno v čas. V takových případech je důležitý odpočinek a klid na lůžku. Zároveň se podávají léky zastavující růst sraženiny, léky na ředění krve a proti srážení krve.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: