UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je anafylaktický šok?

Anafylaktický šok je důsledkem anafylaxe, tedy stavu, který má podobu extrémně silné alergické reakce. Tento stav nastává po přímém kontaktu s nějakým alergenem. Alergická reakce postihuje celé tělo a může mít různé podoby. Anafylaktický šok bývá většinou spojován s nějakým typem alergie, postihnout ovšem může i ty, kteří žádnou alergií netrpí. Jedná se o závažný a život ohrožující stav a důležitá je včasná rychlá pomoc. 

co-je-anafylakticky-sok
Co to je anafylaktický šok?

Anafylaktický šok

Nejčastěji se jedná o postižení oblastí, jako je kůže, dýchací soustava, trávicí systém, srdce a cévy nebo centrální nervová soustava. Během anafylaxe pak dochází ve většině případů k postižení více těchto oblastí najednou. Velkým nebezpečím je výrazný pokles krevního tlaku či dušení

Průběh

Při anafylaktické šoku nejprve dochází k rozšíření cév, což následně způsobí rychlejší práci srdce. V důsledku toho také dochází k otokům v různých oblastech těla. Následně dochází ke snížení krevního tlaku a v případě neposkytnutí pomoci může člověk upadnout do bezvědomí. Objevit se mohou i další příznaky, jako například kopřivka, nebo dušnost způsobená otoky, či dokonce silný astmatický záchvat.

sportovni-vyziva

Jaké alergeny patří mezi ty nejvíce nebezpečné, které mohou způsobovat anafylaktický šok?

Jedná se konkrétně o:

  • hmyzí bodnutí
  • arašídy, ořechy
  • antibiotika a další...


V případě nástupu anafylaktického šoku dochází k nástupu obtíží během několika málo minut po setkání s alergenem. První pomocí je pak zachování základních životních funkcí a důležité je zavolání rychlé záchranné služby. Vhodné je povolení oblečení, aby se postiženému lépe dýchalo. Při dušení se mohou podat speciální léky – antihistaminika, která přinesou úlevu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: