Co je vyšetření bera?

Co je bera vyšetření a jak se provádí? Bera se také označuje jako Brainstem Auditory Evoked Response (BAER) nebo Brainstem Auditory Evoked Potential (BAEP). Vyšetření podle Bera je neurologický test, který hodnotí funkci mozkového kmene. Mozkový kmen se nachází na bázi mozku a řídí mnoho nevědomých funkcí, včetně dýchání a srdeční frekvence.

Vyšetření Bera zahrnuje měření elektrických potenciálů mozkového kmene v reakci na akustický podnět. Při tomto postupu se na pokožku hlavy připevní elektrody a poté se do sluchátek pustí tón. Počítač při poslechu zaznamenává elektrickou aktivitu ve vašem mozkovém kmeni. Výsledky vyšetření bera určí, zda máte či nemáte poškozený sluch nebo sluchové ústrojí.

Bera vyšetření diagnostikuje

  • Bera se používá k diagnostice ztráty sluchu, zejména pokud otoskopie a tympanometrie nejsou průkazné.
  • Může se také použít k určení, zda ztráta sluchu nebyla způsobena poškozením lebečních nervů nebo struktur mozkového kmene.

sportovni-vyziva

Jak se provádí vyšetření bera

  • Bera používá různé podněty, včetně kliknutí a tónů.
  • Test se provádí pomocí audiometru řízeného počítačem. Testovaná osoba sedí ve zvukotěsné místnosti s elektrodami připevněnými ke skalpu, ušním lalůčkům a dalším částem těla.
  • Test měří elektrickou aktivitu ve sluchovém nervu a v oblastech mozkového kmene. Tyto záznamy se nazývají sluchové evokované potenciály (AEP).
  • Test Bera trvá přibližně 10 minut, ačkoli pokud potřebujete více typů testů nebo pokud se během testování vyskytnou problémy se sluchem, můžete zde strávit až hodinu.
  • Vyšetření nevyžaduje žádnou anestezii ani sedativa a nemělo by způsobit žádné nepříjemné pocity během vyšetření ani po něm.
  • Můžete pociťovat určitý tlak z toho, že máte elektrody připevněné na pokožce hlavy a slyšíte zvuky přes sluchátka, ale tyto pocity by měly být minimální, pokud vůbec nějaké.

Bera se již mnoho let používá jako výzkumný nástroj ke studiu toho, jak dobře se zvuk šíří strukturami vnitřního ucha a mozkového kmene, a také k hodnocení ztráty sluchu způsobené onemocněním.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: