Co je to léze a jaterní léze?

Víte co je to léze? A léze jater? Jaterní léze jsou abnormální změny v játrech. Jaterní léze se také nazývají onemocnění jater, poruchy jater a stavy jaterních onemocnění. Jaterní léze mohou způsobovat bolest a další příznaky. Většinou tyto příznaky nejsou způsobeny rakovinou.

co-je-laterni-leze

Játra jsou velký orgán, který se nachází pod pravou stranou hrudního koše. Plní mnoho důležitých funkcí, například vytvářejí bílkoviny, které pomáhají tělu bojovat s infekcemi a filtrovat toxiny z krve. Játra také produkují žluč, která pomáhá vašemu tělu trávit tuky. Léze se často zjišťují při ultrazvukovém vyšetření jater (ultrazvuk jater), které pomocí zvukových vln vytváří na obrazovce počítačového monitoru obrazy struktur uvnitř těla.

Některé typy lézí lze vidět přímo při fyzikálním vyšetření břicha (abdominopelvické vyšetření).

Nejčastějšími typy jaterních lézí jsou:

  • Hemangiomy - Jde o nenádorové výrůstky, které se na povrchu jater objevují jako jasně červené útvary. Hemangiomy jsou často spojeny s polycytemií vera, vzácným typem anémie.
  • Fokální nodulární hyperplazie - Tento stav je charakterizován nezhoubnými nádory ve žlučových cestách jater a okolní tkáni. Ve většině případů mají tyto nádory nízké riziko vzniku rakoviny, pokud se však stanou rakovinnými, rychle se rozšíří do celého těla.
  • Cholangiokarcinom - Jedná se o vzácný typ rakoviny, který postihuje žlučové cesty v játrech a žlučníku. Cholangiokarcinomy se mohou prostřednictvím lymfatických uzlin a krevních cév rozšířit i do jiných částí těla.

sportovni-vyziva

Jaterní léze mohou být způsobeny mnoha příčinami, včetně:

  • Poranění - Jaterní léze mohou být důsledkem poranění, která přímo ovlivňují játra. Například úder do břicha může způsobit vnitřní krvácení do jater, které může vést k selhání jater a smrti, pokud není okamžitě léčeno.
  • Virové infekce - Virové infekce, jako je hepatitida, mohou způsobit poškození jater. V některých případech mohou virové infekce vést také k chronickému zánětu nebo jizvení jaterní tkáně (fibróze jater).
  • Alkoholismus a jiné poruchy způsobené zneužíváním návykových látek
  • Dlouhodobé užívání alkoholu nebo jiných drog může způsobit vážné poškození jater a vést k cirhóze - jinému typu chronického zánětu jater, který vede k jizvení a případnému selhání tohoto životně důležitého orgánu.
  • Autoimunitní poruchy, jako je lupus a hemochromatóza (příliš mnoho železa v krvi)

Tyto stavy vznikají, když váš imunitní systém napadá zdravé buňky místo cizích vetřelců, jako jsou viry nebo bakterie - nejsou nakažlivé jako viry, mohou však postihnout mnoho různých částí vašeho těla včetně očí, kloubů i kůže.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: