UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Hluboký pánevní zánět – jak ho léčit?

Hluboký pánevní zánět nebo také pánevní zánětlivá nemoc (PID – pelvic inflammatory disease) je zánětlivé onemocnění ženských reprodukčních orgánů – dělohy, vejcovodů a vaječníků. V těžších případech se může infekce rozšířit i na další pánevní struktury, například na pobřišnici (peritinitida).

hluboky-panevni-zanet

Pánevní zánět

Jak pánevní zánět vzniká?

Nejčastější příčinou vzniku hlubokého pánevního zánětu je takzvaná ascendentní (vzestupná) infekce, při níž se bakterie dostanou do horního traktu ženských reprodukčních orgánů vstupem z vaginy přes děložní hrdlo a vyvolají zánět. V některých případech může zánět přestoupit z okolních orgánů, například z červovitého výběžku slepého střeva při apendicitidě.

Zánět se může rozvinout v děloze (uteritis) nebo vejcovodech či vaječnících (salpingitis, souhrnně adnexitis). Záněty vaječníků jako takových jsou ale spíše vzácné, nejčastěji bývá infekcí postižen pouze vejcovod, někdy oba vejcovody současně (salpingitis).

Pánevní zánět je bakteriálního původu, nejčastěji bývá na vině smíšená bakteriální infekce. Mohou ho vyvolat i běžné bakteriální kmeny přítomné v poševní mikroflóře, ale také bakterie z trávicího traktu, protože konečník a poševní vhod spolu sousedí.

Častými původci pánevní zánětlivé nemoci jsou pak sexuálně přenosné choroby (STD), konkrétně chlamydiová infekce (bakterie Chlamydia trachomatis) a kapavka (bakterie Neisseria gonorrhoeae).

Jak se pánevní zánět projevuje?

Pánevní zánět je velmi zrádné onemocnění, protože velmi často probíhá skrytě, bez nějakých výraznějších příznaků, a to klidně i po celé týdny. Často se projeví teprve ve chvíli, kdy už je plně rozvinutý.

Mezi hlavní příznaky zánětu v pánvi patří:

  • bolesti v podbřišku a v oblasti mezi konečníkem a pochvou (tzv. Douglasův prostor)
  • bolesti při pohlavním styku
  • krvácení či špinění po pohlavním styku
  • pálení při močení
  • nepravidelná menstruace
  • výtok z pochvy
  • později horečka, zimnice a silné bolesti v podbřišku


Jak se pánevní zánět léčí?

Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, léčí se podíváním antibiotik, většinou kombinací dvou druhů. První volbou jsou antibiotika metronidazol a clindamycin. V těžších případech masivních zánětů s velkými bolestmi, horečkou a vysokými hodnotami zánětlivých markerů je pak nutná hospitalizace a podávání antibiotik infuzemi do žíly.

V případě zjištění bakteriálních kmenů způsobujících sexuálně přenosné choroby, které navíc podléhají povinnému hlášení, je léčba zahájena také u sexuálního partnera.

sportovni-vyziva

Jaké jsou následky pánevního zánětu?

Jelikož je hluboký pánevní zánět poměrně závažným onemocněním, často se neobejde bez následků. V důsledku zánětlivých procesů v ženských reprodukčních orgánech se mohou objevit srůsty, které nejenže způsobují bolesti, ale také mohou být příčinou neplodnosti.

Následkem zánětu vejcovodu může dojít k jeho zjizvení, zúžení anebo úplnému „slepení“ a neprůchodnosti. Ženy, které pánevní zánět prodělaly, jsou častěji ohroženy mimoděložním těhotenstvím a někdy i stále se vracejícími bolestmi v oblasti pánve.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: