Jak léčit zubní váček?

Co se zubů týče, jakékoliv problémy s nimi jsou velmi nepříjemné. Zanedbání péče navíc může způsobit rozsáhlejší problémy, jejichž léčba a náprava je pak častokrát komplikovaná a finančně nákladná. Jednou z obtíží spojených s chrupem je tzv. zubní váček. Jak takový váček vlastně vypadá?

jak-lecit-zubni-vacek

Jak léčit zubní váček? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Zubní váček vzniká v důsledku zánětu, kdy bakterie proniknou až do kořenových kanálků. Postupně pak dochází k odumření zubní dřeně. Zánětlivé ložisko v podobě váčku se pak nejčastěji objevuje u hrotu zubního kořene. Na první pohled ale nemusí být vůbec viditelný a odhalí ho třeba až rentgenové vyšetření. Jak se takový váček dá léčit?

Zubní váček na dásni může být pěkně nepříjemnou a nezáviděníhodnou záležitostí. Někdy bývá východiskem až jeho chirurgické odstranění. Proto se tento problém vyplatí nepodcenit. Nutná je návštěva zubního lékaře, který stav zubu a zubního váčku zhodnotí a navrhne vhodné řešení. V nejhorších případech je nutné i samotné vytržení zubu. Ve většině případů ale postačí otevření váčku a jeho vyčištění. V případě nutnosti vám může zubař i předepsat antibiotickou léčbu pro rychlejší vyléčení zánětu.

Častým řešením bývá také endodontické vyšetření, které je nutné provádět v pravidelných časových intervalech. Zubař během takovéhoto vyšetření odstraní všechny bakterie ze zubu, provede vyčištění kořenových kanálků a jejich následné zaplnění. Tím se odstraní nepříjemná bolest. Endodontické ošetření je v některých případech jediným možným řešením a východiskem vedoucím ke zbavení nepříjemné bolesti.

Po takovém vyčištění v ordinaci si následně můžete sami doma ránu dezinfikovat a vyplachovat ústa. Vhodnou alternativou je i přírodní léčba v podobě různých bylinných výplachů. Pomoci může odvar ze šalvěje nebo řapíku. Antibakteriálně funguje také česnek, který je silným přírodním antiseptikem.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení