UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na zubní kámen?

Zuby jsou vizitkou každého člověka. Na první pohled ihned upoutají pozornost ostatních, když se smějeme a mluvíme. Navíc jedině zdravé zuby jsou zárukou i zdravého těla. Proto je třeba se pečlivě o zuby a celou ústní dutinu starat, abychom předešli různým zdravotním problémům.

jak-na-zubni-kamen

Jak na zubní kámen doma? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Rozpoznání a vznik zubního kamene

Zubní kámen bývá nejčastějším problémem se zuby. Každý člověk má na svých zubech na první pohled okem téměř neviditelný zubní plak, který se skládá ze zbytků potravin, slin a bakterií. Tuto vrstvu plaku lze jednoduše odstranit správnou dentální hygienou. Pokud však není hygiena precizní nebo pravidelná, začnou se v plaku zachycovat minerální látky ze slin, které postupně vedou právě ke vzniku zubního kamene.

Jedná se o tvrdý a hrubý nános, který má žlutou až nahnědlou barvu. V rané fázi ale nemusí být ještě okem viditelný. Můžete ho však poznat pomocí jazyka. Precizně vyčištěné zuby jsou hladké, ale kámen má drsnější povrch. Vznik kamene je dlouhodobý proces, který nenastane ze dne na den, ale vznikne dlouhodobým zanedbáním dentální hygieny. Zubní kámen navíc nebolí, takže ho spousta lidí neřeší.

V menší míře je přítomnost zubního kamene normální. V té větší ale může způsobit i závažné zdravotní problémy. Může způsobovat záněty dásní, které mohou vést až k parodontitidě a následnému vypadávání zubů. Člověk se může taky potýkat s nepříjemným zápachem z úst. Se zubním kamenem mohou být taky spjaté problémy s trávením, protože se na něm usazují toxické látky, které polykáním pronikají do trávicího traktu a následně pak do celého těla.

pece-o-zuby

Příčiny vzniku zubního kamene

U každého člověka tento proces proměny plaku v zubní kámen trvá různou dobu a závisí na několika faktorech. Hlavním faktorem je již zmíněná dentální hygiena. Na vliv vzniku zubního kamene ale má vliv také složení slin, léky, které člověk užívá apod. Většinou se vyskytuje na místech, která jsou pro kartáček těžko dostupná. Objevuje se tedy v mezizubních prostorách, u dásně i pod ní.

Na zubní kámen proto častěji trpí lidé, kteří mají malé prostory mezi zuby nebo překrývající se křivé zuby. Proto je vhodné nechat si zuby vyrovnat pomocí různých typů rovnátek. A to nejen v dětství, ale i v dospělosti nebo dokonce i v pozdějším věku.

Jak na odstranění zubního kamene

Internet je plný domácích přírodních způsobů, jak se zubního kamene zbavit. Lidé se k nim uchylují zejména kvůli strachu ze zubaře nebo ušetření peněz. Sami se o odstranění zubního kamene po domácku však nepokoušejte. Mohli byste si nenávratně porušit zubní sklovinu nebo ošklivě poranit dásně. Což vás ve finále může stát více, než kdybyste šli včas k lékaři. Vždy se proto svěřte do rukou odborníků.

Zubní kámen vám může odstranit zubní lékař při preventivní zubní prohlídce. Bohužel na to spousta zubařů nemá čas, proto vás nejspíše předá do rukou dentální hygienistky. Odstranění zubního kamene bývá většinou bezbolestný zákrok, ale samozřejmě záleží na rozsahu zubního kamene a na vašem prahu bolestivosti a citlivosti zubů. První odstranění zubního kamene bývá většinou nejhorší. Nicméně s každou další návštěvou dentální hygienistky se stává méně a méně bolestivější.

Zubní kámen lze odstranit několika způsoby. Nejčastěji se rozbíjí pomocí vln ultrazvuku nad i pod dásněmi.

Dále se pak odstraňuje mechanicky pomocí speciální škrabky (tzv. scaleru). Jedná se o malý háček, který se dostane pod kámen a tahy ho odstraní z mezizubních prostor i podél dásní. Zuby se následně čistí speciálním kartáčkem a pastou. Tento proces může být završen i tzv. pískováním, během kterého se odstraní nechtěná pigmentace a zuby jsou ve finále bělejší a lesklejší.

Další metoda je rozpuštění zubního kamene. Jedná se o přístroj (tzv. vector), který pomocí vody a rozpouštěcích roztoků rozpustí kámen mezi zubem a dásní. Tento přístroj nepatří do standardní výbavy zubní ordinace, protože toto ošetření patří mezi nejdražší.

sportovni-vyziva

Prevence vzniku zubního kamene

Nejúčinnějším způsobem vzniku zubního kamene je samozřejmě jeho prevence. Ta záleží na precizní a pravidelné dentální hygieně. Vybírejte měkký kartáček a příliš na zuby netlačte. Pouhé čištění zubů obyčejným kartáčkem však nestačí. Při čištění bychom nikdy neměli vynechávat ani čištění jazyka a mezizubních prostorů. Ty nejmenší prostory mezi zuby lze vyčistit zubní nití. Vždy vybírejte povoskované nitě, abyste si neporanili dásně. Větší prostory mezi zuby čistěte pomocí mezizubních kartáčků, které jsou k dostání v různých velikostech podle velikostí mezizubních mezer. Na závěr je vhodné použít sonický kartáček.

Zuby byste si měli čistit ideálně po každém jídle, nejméně však dvakrát denně. O vhodných pomůckách se poraďte se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou. Některé lidi odrazuje krvácení dásní při čištění mezizubních prostor, proto ho často do své každodenní dentální hygieny nezařazují. To je ale špatně. Krvácení se po pravidelném čištění mezizubních prostor eliminuje až zmizí úplně. Rozhodně byste neměli zapomínat na preventivní zubní prohlídky, které byste měli absolvovat dvakrát ročně.

Důležitá je taky návštěva zubní hygienistky, kterou byste měli podstoupit také dvakrát ročně. Během ní vás hygienička naučí techniky správného čištění zubů a podá vám různé důležité informace ohledně dentální hygieny. K dentální hygienistce by měly chodit i děti od útlého dětství, aby se co nejdříve naučily správné návyky v péči o ústní hygienu. Ačkoliv není návštěva zubního lékaře nic příjemného, je důležité strach překonat a prohlídky rozhodně neodkládat. Zdravé zuby a krásný úsměv vám pak budou tou nejlepší odměnou.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová | Edit: Andrea B.

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: