UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak snížit cholesterol bez léků?

Zvýšený cholesterol se stává často diskutovaným problémem současnosti. Netýká se jenom starých lidí, ale také mladých. Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění, proto bychom si měli jeho hodnotu hlídat.

jak-snizit-cholesterol-bez-leku

Jak bez léků snížit cholesterol? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to cholesterol

Cholesterol je nepravý tuk. Najdeme ho ve stravě živočišného původu. V těle z něj vzniká lipoprotein HDL - nazývaný též "hodný" cholesterol a lipoprotein LDL - nazývaný "zlý" cholesterol, který se ukládá v játrech. Celková hodnota cholesterolu u průměrného zdravého jedince se udává v rozmezí 4,1 - 7. Důležitější než celkové množství cholesterolu je poměr mezi celkovým cholesterolem k HDL cholesterolu. Velmi důležité je opakovat měření, doporučuje se 2x do roka.

Pomůže změna jídelníčku

Zvýšená hladina cholesterolu jde dostat pod kontrolu změnou stravy, která ovšem musí být dlouhodobá. Ke změně stravování přistoupíme i v případě, že nám lékař na cholesterol předepsal léky. Rozhodně neplatí, že si vezmu prášek a mohu se vrhnout na porci tlustého vepřového bůčku!

sportovni-vyziva

Co tedy jíst a nejíst?

V první řadě je nutné snížit celkovou spotřebu tuků. Tuky rostlinného původu by měly činit 2/3 z přijímaných tuků. Tučné mléčné výrobky nahraďte nízkotučnými. Jezte hodně ryb, obsahují totiž omega 3 a 6 mastné kyseliny. Vhodný je losos, makrela nebo sardinky. Na talíři by se měla ryba objevit 2x týdně.

Vynechejte bílé pečivo a nahraďte ho celozrnnými výrobky. Z příloh se vyplatí kromě těstovin zařadit do jídelníčku také neloupanou rýži, je mnohem zdravější. Pro příjem vitamínů zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Zeleninu je nejlepší konzumovat v syrovém stavu, doporučená denní dávka se pohybuje kolem 500g. Dopřávejte si proto hojně zeleninové saláty s kapkou olivového oleje, díky kterému vaše tělo lépe vstřebá obsažené vitamíny. Jídlo připravujte v páře, vařením, dušením nebo grilováním.

Nezapomínejte na pitný režim

Vypít byste měli alespoň 2 litry za den. K pití je nejvhodnější voda nebo zelený čaj. Vyhýbejte se sladkým nápojům, silnému černému čaji a nepijte ani moc kávy. Alkohol omezte na minimum, s klidem si ale sem tam dopřejte sklenku červeného vína, které má příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

Omezte příjem cukrů 

Vyhýbejte se sladkostem, nekvalitní čokoládě a moučníkům.

Nepřesolujte

Z masa vybírejte libové a světlé, jako je králík, kuře nebo krůta. Nejezte tučné vepřové ani tučné hovězí, vnitřnosti a uzeniny. Vyhýbejte se smaženému a smaženým polotovarům

A hlavně přidejte pohyb! Hýbejte se, to opravdu moc pomáhá a budete se cítit lépe. Najděte si minimálně půl hodinku 4-5x týdně. Nejlepší ke snižování cholesterolu je svižná chůze, jízda na kole nebo plavání.

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: