UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zastavit krvácení z nosu?

Krvácení z nosu (epistaxe) je nepříjemný jev, který asi není třeba dlouze představovat, protože ho s největší pravděpodobností zažil v menší či větší míře každý z nás. Víte ale, jak takové krvácení z nosu zastavit? Pokud si nejste jistí, zda to děláte správně, v tomto článku se dozvíte, jak na to a také vám prozradím, co bývá nejčastější příčinou krvácení z nosu a jaké jsou možnosti ošetření lékařem.

jak-zastavit-krvaceni-z-nosu

Jak nejrychleji zastavit krvácení z nosu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny krvácení z nosu

V drtivé většině případů má krvácení z nosu mírný průběh a po několika minutách ustane samo. A co nám v nose nejčastěji krvácí?

Je to cévní pleteň v přední části nosní přepážky. Samotné příčiny krvácení z nosu se dělí na lokální a celkové.

  1. Lokální příčiny

    Lokální příčiny krvácení z nosu pochází přímo z oblasti nosní dutiny a nejčastěji jsou způsobeny oslabenou stěnou drobných cév v nose, které jsou narušeny a snadno začnou krvácet. Může se tak dít v důsledku nějaké infekce, jakou je např. rýma či zánět nosních dutin, polypy na nosní sliznici, ale na vině mohou být také nádory nosní dutiny a vedlejších dutin nosních, případně mechanické poškození nosní dutiny cizím tělesem (nejčastěji u dětí).

  2. Celkové příčiny

    Za celkovými příčinami krvácení z nosu je nutné hledat nějaké konkrétní onemocnění či stav. Může se objevit při špatně kompenzované hypertenzi (vysokém krevním tlaku), poruchách srážlivosti krve, při užívání léku na ředění krve nebo v důsledku užívání návykových látek (nepatří sem pouze šňupání drog, ale také alkoholismus).


Krvácení z nosu může mimo jiné častěji trápit těhotné ženy, a to v důsledku hormonálních změn, které mají za následek celkové zduření cév a otoky nosní sliznice, která je překrvená a náchylnější ke krvácení.

První pomoc při krvácení z nosu

Běžné krvácení z nosu mírnějšího charakteru obvykle nevyžaduje návštěvu lékaře a odezní samo za různě dlouhou dobu, většinou v řádu několika minut.

První pomoc při krvácení z nosu je velmi jednoduchá a spočívá v následujících třech krocích:

  1. Lehce předkloníte hlavu

  2. Prsty stisknete nosní dírky k sobě, nejlépe pomocí látkového či papírového kapesníku

  3. Na zátylek a čelo položíte studený obklad, například kus látky namočený v ledové vodě (chladivý obklad způsobí reflexivní stažení cév v nosní dutině a tím se krvácení zastaví)


Spousta lidí dělá při krvácení z nosu tu chybu, že zaklání hlavu dozadu, což je špatně, protože tento krok jen prodlužuje dobu krvácení. Hlavu je nutné naopak předklonit.

sportovni-vyziva

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se u vás objeví krvácení z nosu jen nárazově a během několika málo chvil samo ustane, není třeba se znepokojovat. Zpozornět byste ale měli v případě, že z nosu krvácíte podezřele často a také pokud je krvácení masivní a nedaří se ho zastavit v řádu minut či desítek minut - pak je nutné neprodleně vyhledat lékaře, který vám krvácení zastaví.

Používá se několik metod podle stupně závažnosti – anemisace (vložení vatových tamponů do nosu), chemokoagulace (zastavení krvácení pomocí pomocí dusičnanu stříbrného), elektrokoagulace (ošetření krvácejícího místa pomocí kauteru – vypálení), případně tamponáda vazelínovými tampony po dobu dvou dnů (u většího krvácení).

Pokud jde krvácení z nosu ruku v ruce s určitým onemocněním, je třeba zaměřit se na jeho terapii, to znamená například efektivně léčit hypertenzi, na nějakou dobu vysadit léky proti ředění krve, odstranit nosní polypy či nádory, které mohou často krvácet a podobně.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: