Co je kreatinin a jak ho snížit?

Ukazatelem toho, jak ledviny a játra pracují je tzv. kreatinin. Ten je v podstatně odpadní látkou produkovanou ve svalech. Téměř všechnu tuto chemickou sloučeninu vylučují ledviny, a proto jeho hodnota zjištěná krví poukazuje na správnou nebo naopak nesprávnou činnost ledvin. Zvýšená hodnota kreatininu pak může znamenat zásadní problém s ledvinami. Na řadu tak přichází jeho snížení.

jak-snizit-kreatin

Jak snížit kreatinin? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je kreatinin?

Kreatinin je chemická látka, která je v těle vytvářena jako vedlejší produkt metabolismu svalů. Když svaly pracují, rozkládají kreatinfosfát na energii a vytváří přitom kreatinin. Kreatinin se poté filtruje z krve ledvinami a vylučuje z těla močí.

Hladina kreatininu v krvi je běžně používána jako indikátor funkce ledvin. Pokud ledviny nefungují správně, může se hladina kreatininu v krvi zvýšit, protože ledviny nejsou schopny efektivně filtrovat a vylučovat odpadní látky. Měření hladiny kreatininu je tedy důležitou součástí lékařských testů pro hodnocení zdraví ledvin.

Co může ovlivnit hladinu kreatininu?

Zvýšené hodnoty můžete mít nejen v případě poškození nebo nesprávné funkce ledvin, ale také u poškození svalů. Tento problém se objevuje také u lidí, kteří trpí na hyperfunkci štítné žlázy nebo mají v jídelníčku příliš mnoho masných produktů.

Jak snížit hladinu kreatininu v krvi?

Chce to změnu v jídelníčku a zaměřit se na vyřazení některých konkrétních potravin, a naopak zvýšení přísunu potravin vhodnějších. Obecně vzato platí, že kreatinin pomůže snížit zařazení potravin rostlinného původu a omezení věcí původu živočišného. Ke snížení vysoké hodnoty kreatininu je doporučováno vegetariánství, které prokazatelně vede ke zlepšení.

sportovni-vyziva

Co byste měli raději z  jídelníčku vyřadit?

Zapomeňte na potraviny obsahující fosfor. To jsou například ryby, vepřové maso, sýry, sója, ořechy nebo nízkotučné mléčné produkty. Vynechat byste měli i čokoládu, kávu, alkohol a uzeniny.

A co naopak do vašeho jídelníčku zařadit? Konzumujte pravidelně luštěniny a zeleninu jako jsou okurky, květák, mrkev nebo si udělejte ovocné či zeleninové smoothie. Činnost ledvin můžete podpořit i bylinnými čaji.

Prospěje vám i změna životního stylu. Omezte přílišnou fyzickou aktivitu, protože kreatinin se při ní tvoří více. Dopřejte si dostatečný spánek a regeneraci organismu. Dbejte také na dostatečný pitný režim. Vypijte alespoň 2 litry čisté neperlivé vody průběžně během dne.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: