Jak užívat ostropestřec?

Bylina ostropestřec má blahodárné účinky na lidské zdraví. Předně působí pozitivně na játra. Je proto právem považován za nejlepší přírodní lék právě na játra. Tohoto přírodního pomocníka oceníte ale i v mnoha dalších ohledech. Pomáhá tak léčit nejrůznější onemocnění trávicího systému. Dále také skvěle funguje na nízký krevní tlak, migrény a závratě. Celkově posiluje organismus a dokáže bojovat i s různými typy alergií nebo astmatem. Hlavní účinnou látkou ostropestřce je silymarin, který má silné detoxikační a antioxidační vlastnosti.

jak-uzivat-ostropestrec

Jak užívat ostropestřec? (Zdroj fotky: Freepik.com)

A jak ostropestřec užívat?

Možností je hned několik. Jednou z variant je čaj z ostropestřce. Ten může být v drcené nebo mleté podobě. Takový čaj si připravíte jednoduše. Směs stačí zalít vodou o teplotě přibližně 40°C. Nechte vylouhovat 5–10 minut a poté přeceďte. Nálev si můžete dopřávat několikrát denně. Jeho chuť je nenápadná a nevýrazná. Čaj si můžete ochutit a osladit třeba medem. Další možností, jak užívat ostropestřec je jeho přímá konzumace.

sportovni-vyziva

A jak ho dávkovat?

Dopřejte si jednu lžičku drcené směsi cca 45 minut před jídlem nebo 45 minut po jídle a důkladně ji v ústech rozžvýkejte. Následně je nutné důkladně zapít jednou sklenicí vody. V této variantě je vhodné absolvovat kúru v délce 12 týdnů. A to tak, že první 2 týdny užívanou dávku drceného ostropestřce zdvojnásobíte a poté zbylých 10 týdnů užívejte 1 lžičku 4x denně. Po skončení této kúry by měla následovat pauza v délce 2 – 4 týdnů. Drcený ostropestřec si můžete přidat i do jogurtu, kaše nebo smoothie.

A právě užívání nadrcených semen mívá nejlepší účinky na zdraví. Naplno tak můžete využívat všechny jeho benefity. Pokud vám nevyhovuje užívání ostropestřce v podobě čaje nebo jeho přímá konzumace v drcené verzi, pak můžete vyzkoušet také nejrůznější kapsle a tablety obsahující výtažky této byliny.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková