Jak vypočítat BMI?

Když začneme řešit, jestli máme správnou váhu, tedy nadváhu, nebo podváhu, tak by bylo dobré zjistit si naše BMI. BMI neboli, z anglického slova, Body Mass Index, ukazuje poměr vaší váhy k výšce. Podle výpočtu BMI pak zjistíte, zda je vaše aktuální váha ideální, nebo by bylo dobré ji pozměnit. Je 5 váhových kategorií a to podváha, optimální váha, nadváha, obezita a silná obezita.

jak-vypocitat-bmi

Jak vypočítat BMI (Zdroj fotky: Freepik.com)

Je dobré mít přehled o svém BMI, jelikož vám často řekne, jak si vaše tělo vede po zdravotní stránce. BMI vám také může dát odpověď na váš současný zdravotní stav, například pokud se vám špatně dýchá, když jdete do kopce. A je dobré si ho umět správně vypočítat. To se dělá tak, že si nejdříve určíme, jestli jsme žena, nebo muž.

To může být problém, protože prý existuje až 15 pohlaví. Ale pro začátek si zkusme vybrat jen z těchto dvou. Zapíšeme si svůj věk a potom zjistíme, kolik vážíme, a to nejlépe v kg, změříme se v cm a převedeme na metry.

Váha se vydělí výškou uvedenou v metrech na druhou. Příklad: hmotnost = 68 kg, výška = 165 cm, tedy 1,65 m Výpočet: BMI = 68 ÷ (1,65)² = 24,98. Takže výsledek je 25. 9, zaokrouhluje se nahoru. Já si většinou vyjedu kalkulačku na internetu a zadám tam svoje údaje, nejdříve se musím zvážit, výšku pak už vím. Jakmile vám vyjde číslo u žen 19-24 a u mužů 20-25, pak máte optimální váhu.

sportovni-vyziva

Pokud máte méně, není problém a s ideálním jídlem se to spraví. Pokud více, také nemusíte zoufat, správná strava a pravidelný pohyb vám jistě pomůže. Může se vám stát, že se vám objeví nadváha, ikdyž máte tělo samý sval.

To protože svaly váží více než tuky. Tady se pak musíte zase spíše řídit procenty v tuku v těle než samotným BMI. Dnešní váhy tuto hodnotu ukazují. Takže musíme myslet i na věci kolem. Není vhodné BMI zjišťovat u dětí, v dospívání a u těhotných žen. V těchto případech nemá vypovídající hodnotu.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: