Jak začít běhat?

Byly Vánoce, či letní dovolená a stoupli jsme si pak po dlouhé době na váhu a úplně jsme se zděsili. Rozhodli jsme se, že s tím něco koukáme udělat. Trošku jsme se hecovali a rozhodli jsme se, že začneme běhat. Protože právě běhání nám může zlepšit spánek i úsměv na rtech, tedy zlepší nám naši náladu (a to nejen tím, že něco zase zpátky shodíme). Dobije nás pozitivní energií, která se nám určitě hodí. A taky se přece chceme stát silnější, výkonnější a vytrvalejší. Což o to, to takový problém není.

jak-zacit-behat

Jak začít běhat (Zdroj: Freepik.com)

Nejlepší bude, když si předtím pořídíme pevné boty, nejlépe nějaké botasky určené pro běh. Ponožky, legíny, sportovní tričko a lehkou mikinu. Nějakou láhev na pití, kterou si vezmeme s sebou. Někdo si i koupí krokoměr. Taky si třeba projdeme a naplánujeme trasu, abychom věděli, že tady se nám bude běhat dobře a pro začátek to bude ideální. Taky potřebujeme vědět, jak často chceme běhat. A před běháním bude dobré se alespoň trochu rozcvičit.

Je potřeba rozcvičit nejen nohy, ale i zádové svalstvo a svaly na rukou (pro toho, kdo neví jak na správnou rozcvičku, na internetu je případně spousta návodů i videí s názornými ukázkami). Protože kdybychom začali běhat z ničeho nic, tak bychom si mohli ošklivě ublížit a zase bychom seděli doma, než by se nám svaly daly do pořádku a tomu chceme předejít.

sportovni-vyziva

Stejně důležité je uklidnit svaly po běhání a proto se doporučuje, ještě i kratší cvičení po běhu. Pokud tohle všechno zvládneme a hlavně si vyhradíme potřebný čas, můžeme se nadšeně vrhnout na naši první běžeckou trasu. Pokud nám doteď běh nic neříkal, zvolila bych nejprve spíše rychlou chůzi, aby si naše tělo zvyklo a poté teprve začít s během. A nejprve je dobré volit kratší trasy. A potom postupně přidávat.

Protože, pokud to na začátku běhání “přepálíme“ a příliš unavíme své tělo, do dalšího běhání jiný den se nám nebude chtít. A pak akorát s běháním přestaneme. My ale chceme vytrvat, ať už běháme pro radost, nebo proto, abychom srovnali váhu do normálu a bylo nám fajn. Navíc nové a těžší cíle můžeme přidávat postupně. A nejlepší samozřejmě je když si pořídíte parťáka, ve dvou se to lépe táhne. Takže do všech našich kilometrů přeji hodně sil a pozitivní energii, která se stoprocentně dostaví!

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: